15 Eylül’de Kadıköy’e Katillerden Hesap Sormaya!
Spread the love

Ahmet Atakan’ın yaşamını yitirmesi üzerine Anadolu Yakası forumları 15 Eylül’de Kadıköy’e katillerden hesap sormaya çağırıyor.


Haziran direnişinde yitirdiğimiz 5 arkadaşımızın ardından 10 Eylül günü AKP’nin polisi 22 yaşındaki Ahmet Atakan’ı katletti. Tayyip Erdoğan diktatörlüğüne ve AKP faşizmine karşı ülke genelinde yüzbinler Ahmet’in katillerinden hesap sormak için sokaklara döküldü. Antakya’da, Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de, Eskişehir’de, Antalya’da, Adana’da ve birçok şehirde eylemler düzenlendi.

10 Eylül günü İstanbul Kadıköy’de Ahmet’in ölümü üzerine düzenlenen eyleme polis saldırdı. Kadıköy halkı polis saldırısı karşısında iki gündür direniyor.

Ahmet’in ölümü ve iki gündür süren Kadıköy direnişi sonrası Anadolu Yakası forumları 15 Eylül’de saat 15.00’da Kadıköy’e çağırıyor. Forumlar, “Adalet, özgürlük ve barış için Eylül’de gel” sloganıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda düzenlenecek mitinge tüm halkımızı ellerinde karanfillerle katledilen direnişçilerin hesabını sormaya çağırıyor.

Anadolu Yakası forumlarının mitinge çağrısı şu şekilde;

Tüm halkımıza ve basına duyurulur!

Dün gece Anadolu Yakası forumları olarak, 10 Eylül’de yaşanan polis saldırısını protesto etmek, polis şiddeti sonucu aramızdan alınan Ethem Sarısülük’ün, Medeni Yıldırım’ın, Mehmet Ayvalıtaş’ın, Abdullah Cömert’in, Ali İsmail Korkmaz’ın ve son olarak Hatay’da polisin attığı gaz fişeği sonucu öldürülen Ahmet Atakan’ın katillerinden hesap sormak için, adalet ve özgürlük talebimizle onbinlerce insan olup Kadıköy sokaklarına döküldük.

Karşımızda en temel hak ve özgürlüklerimizi TOMA’ları, gaz bombaları ve polis şiddetiyle bastırmayı “destan yazmak” olarak gören ve meşru taleplerimize aşağılayıcı ifadelerle yaklaşan halk düşmanı AKP’nin kolluk kuvvetleri vardı. Polis eliyle tek tek evlere gaz bombası atıldı, onlarca arkadaşımız yaralandı, revir olarak kullanılan Süreyya Operası ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi basılarak 13 kişi gözaltına alındı, 2 arkadaşımız karakolda çıplak aramaya zorlandı, sokak aralarında sopalarla tek tek insanlara saldırıldı.

Kadıköy sokaklarında canını ortaya koyup saatlerce yılmadan özgürlük sloganları atan, en temel hak ve özgürlüklerinde ve en meşru taleplerinde ısrar eden, her köşe başına su, yemek ve envai çeşit malzeme bırakan, gerektiğinde kapısını açmaktan çekinmeyen; dükkanlarını, kurumlarını ve her türlü imkanını direnişçilere sunan; özgürlük aşığı tüm Kadıköy halkını, esnafını ve direnişi desteklemek üzere semtlerinden koşar adımlarla yanı başımıza gelip bizleri yalnız bırakmayan kardeşlerimizi dayanışma duygularımızla selamlıyoruz.

Halka şiddet uygulanması için bizzat talimat veren Tayyip Erdoğan Mısır’da katledilen insanlar için timsah gözyaşları dökerken katledilen Gezi direnişçileri hakkında suskunluğunu korumakta, halka şiddet uygulayanlar hakkında hiçbir adli-idari soruşturma dahi açmamaktadır.

Eylül’ü Adalet, Özgürlük ve Barış talebimizle sokakta karşılıyoruz. Ethem’in, Mehmet’in, Abdullah’ın, Medeni’nin, Ali İsmail’in, Ahmet’in katillerinden hesap sormak, halka yönelik uygulan polis şiddetine son vermek ve sorumlularını yargı önüne çıkartmak için, doğanın, parklarımızın, meydanlarımızın yağmalanmasına izin vermemek için, direnişi büyüterek halk düşmanı AKP’yi alaşağı etmek için 15 Eylül Pazar saat 15.00’de Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleştireceğimiz mitinge herkesi ellerinde karanfilleriyle kaybettiğimiz yoldaşlarımızın hesabını sormaya çağırıyoruz.

“Adalet, Özgürlük ve Barış İçin Eylül’de Gel!”

 


politeknik.org.tr


Spread the love