10 Ekim’in yıl dönümü: Unutmadık, unutmayacağız, katillerden hesap soracağız
Spread the love

10 Ekim 2015’te Ankara Garı’nın önünde Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi’ne karşı IŞİD çetelerinin gerçekleştirdiği ve 100 kişinin hayatını kaybettiği katliamın yıldönümü yaklaşıyor. Kaybedilenleri anmak, katillerden hesap sormak için Türkiye’nin dört bir yanında sokağa çıkılacak.

Ankara’da 10 Ekim 2015’te emek, demokrasi ve barış talebini yükseltmek için düzenlenen “Emek ve Demokrasi Mitingi”ne dönük gar önünde yapılan bombalı katliamın üzerinden bir yıl geçti. Türkiye tarihinin en ağır bombalı katliamında eşitliği, özgürlüğü, demokrasiyi, barışı, laikliği, kenti, doğayı, yaşamı savunan 100 güzel insan yaşamını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. AKP-Saray iktidarının savaş politikalarıyla beslediği, kol kola yürüdüğü IŞİD çeteleri 100 insanın canına kıydı. Katliam sonrasında çihatçı katillerin canlı bomba listesinde olmalarına karşın tutuklanmadıkları ortaya çıktı. Katliam davasında da gizlilik kararı sürüyor. AKP-Saray iktidarı katliamı sümenaltı yapmaya devam ediyor.

Katliamın yıl dönümünde sokağa
Katliamda kaybedilenleri anmak, katillerden hesap sormak üzere 9-10 Ekim’de Türkiye’nin dört bir yanında meydanlara çıkılacak. Ankara’da, 10 Ekim Dayanışması tarafından açıklanan programa göre 9 Ekim’de mezarlık anması, ’10 Ekim’in Ardından’ isimli bir panel ve ‘Geride Kalanlar’ başlıklı bir forum düzenlenecek. İstanbul’da ise 9 Ekim’de Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi’nde buluşulacak.

10 Ekim Dayanışması katliamı hatırlatmak üzere 4 Ekim’den itibaren her gün saat 21.00’da #10EKİMDEANKARADAYIZ hashtagini paylaşma çağrısı yaptı.

Program şöyle:

9 Ekim 2016

Ankara

Mezarlık Anması

11.00 Mezarlık Anması – Karşıyaka Mezarlığı (Eş zamanlı olarak illerde)

Mezarlık ziyareti için saat 10.00’da Vedat Dalokay Nikâh Salonu önünden araç kalkacaktır

Panel-Forum

15.00 Panel: 10 Ekim’in Ardından

TMMOB-TTB-KESK-DİSK-10 EkimDer

Hukukçular ve Gazeteciler

16.30 Forum: Geride Kalanlar

Yer: İnşaat Mühendisleri Odası

İstanbul

16.00 Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi

 

10 Ekim 2016

Ankara

09.15 Gar Önünde Toplanma

10.04 Tren Garı Önünde Anma

13.00 Sergi Açılışı – Uray sanat galerisi

politeknik.org.tr


Spread the love