1 Mayıs’ta Meydanlar Doldu Taştı

Taksim bu 1 Mayıs’ta yüz binlerce emekçiyi ağırladı. Bu yılki 1 Mayıs gerek coşkusu, gerek kitleselliğiyle, uzun yılların ardından yasakların kalktığı 2010 1 Mayıs’ını da geride bıraktı.
 
İstanbul 
“Emek, Barış, Demokrasi ve Özgürlük” sloganıyla örgütlenen 1 Mayıs gösterileri, emek örgütlerinin ve bütün renkleriyle solun büyük katılımıyla gerçekleşti. Mitingde güvencesizliğe ve AKP iktidarına karşı tepki öne çıkarken, işçi sınıfı ve devrim mücadelesi tarihinin mirasına sahip çıkıldığını gösteren simgeler taşındı. 
 
Uzun yılların ardından metal sektöründe greve çıkarak önemli bir başarıya imza atan Birleşik Metal İş, “Taşerona Başkaldıran” Dev Sağlık İş, kitlesel ve etkili bir grev sürecinden çıkan sağlıkçılar, AKP iktidarına karşı özgürlük için mücadele eden gazeteciler, siyasi temsilcilerine yönelik baskıları protesto eden BDP’liler, YGS skandallarına karşı çıkan liseliler, “haklarımız için tek yol sokak tek yol devrim” diyen Halkevciler mücadeleyle dolu geçen bir ilkbaharın birikimini alana taşıdılar. Halk Cephesi ve TKP kitleselliğiyle dikkat çekti. 
 
TMMOB ve TMMOB’ye bağlı odalar mitinge kitlesel katılım gösterirken bütün odalardan TMMOB’li öğrenciler kendi talepleriyle coşkulu bir kortej oluşturdular. TMMOB öğrenci üyeleri AKP’nin sermaye yanlısı, bilim dışı projelerine karşı’HES’lerin mühendisi, 3. köprünün mimarı, rantsal dönüşümün plancısı, sermayeye köle olmayacağız’, ‘çılgın mühendis olmayacağız’sloganları attılar. Güzevncesiz çalıştırılan işçilerin yanında olduklarını belirterek ‘diplomalı işsiz olmayacağız, güvenceli gelecek istiyoruz’dediler. Ortadoğuda yaşanan savaş ve NATO’nun saldırılarına karşı da seslerini yükselttiler, kürt halkının demokratik tabeplerini desteklediklerini belirterek ‘Yaşasın halkların kardeşliği, biji bıratiya gelan’ sloganları attılar.
 
Sabah saatlerinde dört koldan Taksim’e yürüyen yüz binlerce emekçi alana sığmadı. Taksim Meydanı ve Gezi Parkı dolduğunda Şişli kolundaki kortejlerin bir ucu Şişli Cami’nde, Şişhane kolu kat otoparkında, Gümüşsuyu kolu da Dolmabahçe Stadı yakınlarındaydı. 
 
Miting programında bu yıl kimi değişiklikler vardı. Konfederasyon başkanları yerine bir sağlık işçisi ve Mas-Daf direnişinden bir metal işçisi emek örgütlerinin ortak metnini okudu. Güvencesizliğe karşı mücadele vurgusunun öne çıktığı metin daha sonra Kürtçe olarak da okundu. Bu metnin ardından mitinge katılan siyasi parti ve gruplar adına hazırlanan ortak metin okundu. Konuşmada, Kürt sorunundan hapishanelere, demokrasi ve özgürlük mücadelesinin gündemlerine dair mesajlar verildi. 
 
Konuşmaların ardından Grup Yorum, Kardeş Türküler ve Agîre Jiyan’ın seslendirdiği ezgilerle miting son buldu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ankara
Ankara’da binlerce kişinin katıldığı 1 Mayıs eyleminde güvenceli iş insanca yaşam sloganı öne çıktı. TGB’nin faşist provokasyonuna karşı miting coşkulu bir şekilde gerçekleşti.
 
Yürüyüş esnasında siyasi partilerin seçime dönük sloganları ve pankartları dikkat çekerken, Emek ve Demokrasi Bloğu Ankara bağımsız milletvekili adayı Cerciş Utaş da mitinge katılanlar arasındaydı. YGS skandalının ardından günlerce sokaklarda olan, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından da pek çok skandal ile karşı karşıya kalan liseliler, 1 Mayıs’a çok yoğun bir katılım gösterdi. 
 
Barınma Hakkı Meclisi ise hem kitleselliği ile hem de üzerinde ‘Ne villa ne saray, barınacak ev istiyoruz’ yazılı maket ev ile ilgi odağı oldu. Miting alanında maket evleriyle dolaşan mahalleliler, büyük alkış aldı.
 
 
 
 
 
İzmir 
DİSK, KESK, Türk-İş, ve TMMOB’un çağrısıyla bir araya gelen binlerce emekçi 1 Mayıs’larını Gündoğdu Meydanı’nda kutladı. Sabahın erken saatlerinde yürüyüş kollarında buluşan emekçiler 1 Mayıs coşkusuyla İzmir sokaklarında yürüdüler. 
Sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve sosyalist partilerin dört koldan yaptıkları yürüyüş, toplanma alanlarına getirilen davul zurnalar eşliğinde Gündoğdu Meydanı’nda noktalandı. Seçim startı veren sistem partilerinin vaatlerini, taşıdıkları dövizlerle eleştiren emekçiler özellikle YGS skandalına tepkilerini dile getirdiler. Taşerona, sendikasız çalıştırmaya, kadın cinayetlerine, insanlık anıtının yıkılmasına karışı tepkilerini gösteren işçiler, emekçiler yıl boyunca biriktirdikleri taleplerini 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda bir kez daha tekrarladılar. 
Taraftar grupları, feministler, sanatçılar, bisiklet gruplarının katılımıyla renklenen 1 Mayıs’ a, BDP’lilerin Kadifekale’de yaptıkları yürüyüşün ardından Basmane yürüyüş koluna katılmaları ile Kürt halkının talepleri de taşındı. 
Konak taşeron işçilerinin direnişleri de İzmir 1 Mayıs’ına damga vurdu. Taşerona karşı attıkları sloganlarla Gündoğdu Meydanı’nda olan işçiler, kürsüden de sıkça selamlandılar. Sendika başkanlarının yaptıkları konuşmalarda taşeron işçilerinin sorunlarına sık sık değindi. 
 
Eskişehir
Eskişehir’ de bu yıl 1 Mayıs geçmiş yıllara nazaran oldukça kitlesel ve coşkuluydu. Saat 13:00 de Aytaç Cad. girişinden başlayan yürüyüş Sıhhiye Meydanında son buldu. Türk-İş, DİSK, KESK ve TMMOB tarafından örgütlenen miting, tertip komitesi başkanı TMMOB İKK sekreteri Aziz ALBAYRAK ın açılış konuşmasıyla başladı. Albayrak, Türkiye işçi hareketinde mihenk taşı olan birkaç mücadeleyi hatırlatarak, “Emekçiler; 1900’lü yılların başında tersane işçilerinin mücadelesinde, 15 – 16 Haziran’da sizler vardınız, 1977 1 Mayıs’ında Taksimde, Tariş’te sizler vardınız. Bir suskunluk döneminden sonra Zonguldak Madeninde, Tekel işçilerinin mücadelesinde sizler vardınız. Bunlar Türkiye işçi sınıfı tarihine altın harflerle işlenmiştir. Bugün yine buradasınız” dedi. Türk İş İl Temsilciliği adına konuşan Arçelik Buzdolabı Fabrikası işçisi Türk-Metal Sendikasından Suzan Uzungel, demokratik ülkelerde çalışma şartları devamlı iyileşirken Türkiye’de tam tersine kötüleştiğini söyledi. 22 yıl sonra Eskişehir’de metalde grevin ateşini yakan DİSK adına Süsler Doruk İşçisi Mustafa Akman da, 1 Mayıs 2011 kutlamalarının, işsizlik ve yoksulluğun arttığı, krizin olumsuz etkisinin, resmi rakamlarla bile gizlenemeyecek bir düzeye ulaştığı, siyasal iktidarın referandum sonrası toplumsal muhalefete karşı giderek artan baskı ve şiddetin kuşatmasında gerçekleştiğini söyledi. 
Mitinge mühendislerin de kitlesel katıldığı gözlendi. Alanda geçen yıl olduğu gibi bu yılda “Tmmob Öğrenci Üyeleri” pankartı açan öğrenci komisyonları 100 kişilik bir katılımla sınav haftası olmasına rağmen geçen yılı aşan bir katılım sergilediler. Alana girene kadar coşkunun eksilmediği kortejde “Özgür Üniversite, Nitelikli Eğitim, Güvenceli Gelecek” pankartıyla birlikte AKP nin üniversitelerdeki baskısını protesto eden sloganlar hakimdi. Miting alanındaki program da ise Enternasyonel Marşı ve 1 Mayıs Marşı çalınırken dalgalanan flamalar ve pankartlar renkli görüntüler oluşturdu.  1 Mayıs konuşmalarından sonra sahneye çıkan “Temizlik İşçileri Ritim Orkestrası” başarılı gösterisi ile meydandaki herkes tarafından ilgiyle izlendi. Halaylar, horonlar ve oyunların ardından mitingde son olarak Yeni Türkü sahne aldı.
 
 
 
 
 
 
Bursa
Bursa’da 1 Mayıs kutlamaları oldukça kitlesel kutlandı. Altıparmak Atatürk Stadyumu önünde buluşan işçiler, öğrenciler, kadınlar yürüyüş başlayana kadar halaylar ve sloganlarla beklediler. Kent meydanına doğru yürüyüşe geçen 20 bine yakın emekçi alana sığmakta zorlandı. 
 
TMMOB Bursa Öğrenci Üyeleri 1 Mayısta güvencesizliğe , geleceksizliğe karşı bizim de sözümüz var diyebilmek için bütün mühendislik-mimarlık bölümleri öğrencileriyle beraber TMMOB Öğrenci Üyeleri kortejinde toplandı. ‘Gençlik geleceksiz , mezunlar işsiz işte kapitalist düzeniniz’ sloganıyla alanlara çıkan TMMOB Öğrenci Üyeleri 1 Mayısın coşkusunu etkili bir şekilde alanlara taşıdı . TMMOB Öğrenci Üyeleri; ‘İşsizliğe fransız kalma’ , ‘Güvencesizliğe hayır’ , ‘Kontenjanlar artırılmasın’, ‘Yetersiz ve niteliksiz eğitime hayır’, ‘İşsiz kalmak istemiyoruz’, ‘HES’lerin mühendisi olmayacağız’, ‘Nükleer ≠ Tüp’ , ‘M.Kemalpaşa’da Doğanın Talanına Hayır’ dövizleri tanışındılar. 
 
Kürsüden işçi sendikaları ve kamu emekçileri sendikaları adına yapılan konuşmaların ardından, Grup Kucaklaşma’nın türküleri eşliğinde halaylar ve horonlarla miting sona erdi.