1 Mayıs ile İlgili Konfederasyonlar Açıklama Yaptı

5 Nisan günü biraraya gelen işçi ve kamu emekçisi konfederasyonlarının görüşmesinden 1 Mayıs için ortak eylem ve Taksim kararı çıktı.

Türk-İş Genel Merkezi’nde biraraya gelen Türk-İş, DİSK, KESK, Hak-İş, Mamur-Sen Başkanları ve Türkiye Kamu-Sen toplu sözleşme sekreteri nin toplantısı 4 saati aşkın bir süre devam etti. Görüşme sonucunda konfederasyonlar adına açıklama yapan Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu 1 Mayıs’ta Taksim’in kutlamalara açılıp bu tartışmanın artık geride bırakılmasını isteyerek konfederasyonların bu anlayış çerçevesinde 1 Mayıs 2010’u Taksim Meydanı’nda kutlamaya karar verdiklerini bildirdi.

Kumlu görüşme çerçevesinde “Konfederasyonlarımız bu anlayışla 1 Mayıs 2010’u İstanbul Taksim Meydanı’nda kutlamaya karar vermiştir. Bunun için yetkililer nezdinde gerekli girişimlerde bulunulacaktır. Konfederasyonlarımız 1 Mayıs’ın İstanbul’un dışındaki belirlenecek illerde de ortak kutlanması kararı almıştır. Kutlama çalışmaları konfederasyon temsilcilerinden oluşan bir kutlama komitesi tarafından yapılacak ve bu komite 1 Mayıs’ın dünyadaki geleneğine uygun bir şekilde kutlanabilmesi için içerik ve teknik olarak her türlü ayrıntıyı belirleyecek ve ilgili kararları alacaktır.” açıklamasında bulundu.

TMMOB’nin de 1 Mayıs ile ilgili önümüzdeki günlerde açıklaması yapması bekleniyor. 

politeknik.org.tr