ZMO Genç’ten Dikmen Vadisi Halkı ile dayanışma örneği: “İlkUmut” fideleri
Spread the love

Dikmen Vadisi Halkı, yeni bir yaşamı el birliği ile kurmaya devam ediyor. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencilerinin gönüllü katkısı ile vadideki boş alanlar ve gecekonduların bahçeleri sebze meyve tarımına açılıyor. Bu kapsamda ilk etapta 2000 kadar domates, biber, hıyar ve patlıcan fidesinin vadiye ekimi yapıldı.

Vadi halkı kolektif biçimde yürütülen bu çalışma ile hem kendi mutfak giderlerini düşürmeyi, hem de Ankaralılara sağlıklı, organik meyve sebze ürünleri sunmayı amaçlıyor. Vadi halkının imece usulüyle el birliği ile katıldığı bu çalışma, yoksulluğa karşı yaşama tutunmanın bir adımı olmanın yanında, vadide yeni bir hayatı kurmanın ve dayanışmanın da yeni adıdır.

Ekim dikim çalışmaları Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencilerinin gönüllü katkısı ile, bilimsel ve doğal yöntemlerle yapılıyor. Bu amaçla vadinin muhtelif bölgelerinden alınan toprak numuneleri üniversite laboratuarlarında tahlil edilerek en uygun ekim dikim zamanı ve meyve sebze türleri belirlendi. Ardından Barınma Hakkı Bürosu yakınında seçilen bir alanda ilk sebze bahçemiz oluşturuldu. Vadi halkı ve üniversiteli gençler tarafından birlikte sürülen bu bahçeye geride kalan hafta sonu ekim dikim yapıldı.

Vadi halkı, ziraat öğrencilerinin bu katkısını, 70’li yıllarda üniversite öğrencilerinin Hakkari’ye Zap suyuna yaptığı köprüye benzeterek, vadide kurulan bu ilk bahçeye “Gençlik Bahçesi” adını verdi. Bilindiği üzere 68 kuşağını temsil eden üniversiteli devrimci gençler, devlet kurumlarının hizmet götürmediği Hakkari Zap Suyu’na kendi çabaları ile bir köprü yapmış, bu köprü zamanla “Devrimci Gençlik Köprüsü” adını almıştı.

kaynak: dikmenvadisi.org

 


Spread the love