İzmir: KESK ve TMMOB’den ‘zamlara hayır’ mitingi

İzmir’de, KESK Şubeler Platformu ve TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen “Zamlara, İşsizliğe ve Yoksulluğa Hayır” mitingi, 5 Temmuz Cumartesi günü Bornova’da yapıldı.

Bornova Stadı önünde “Ekmeğime Elektriğime Dokunma. Zamlara Hayır” pankartı arkasında bir araya gelen KESK’e bağlı şubeler ile TMMOB’a bağlı odaların üyeleri ile DİSK-Emekli-sen, HALKEVLERİ, BDSP, EMEP, ESP, DHP, PARTİZAN ve SDP üyelerinden oluşan yaklaşık bin kişi Bornova Alanı’na doğru yürüyüş yaptı.

Yürüyüş ve miting boyunca  katılımcılar, uygulanan enerji, sağlık ve eğitim politikalarından dolayı hükümeti ve IMF’i protesto ettiler.Yürüyüş sırasında, çevredeki apartmanlardan vatandaşların da eylemcilere alkış ve tencere kapaklarını birbirine vurarak destek verdiği gözlendi.

Bornova Alanı’nda son bulan yürüyüşün ardından gerçekleştirilen mitingde konuşan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ramiz Sağlam, her geçen gün yaşamanın daha da zorlaştığını, yoksulluk ve açlığın daha fazla egemen olmaya başladığını ileri sürerek, hükümeti, ekmek ve elektrik zamları nedeniyle eleştirdi.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcü Ferdan Çiftçi de, “IMF güdümlü” olduğunu savunduğu hükümetin enerji, eğitim, sağlık ve özelleştirme politikalarını eleştirerek, elektriğe yapılan zamların geri çekilmesini istedi.