Ziraat mühendislerinden tarımda istihdam uyarısı

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Gökhan Günaydın, “2002′de 8 milyon olan tarım istihdamının, uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle 5 milyon 600 bine kadar gerilediğini” bildirdi.

Günaydın, CHP Mersin il teşkilatınca düzenlenen “Narenciyenin Sorunlarına CHP’nin Çözümleri” konulu panelde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin tarım ürünleri ticaretinde 2,5 milyar dolar açık verdiğini ifade etti. Günaydın, “bu rakam hiç de azımsanacak bir rakam değil. Çünkü bu para köylümüzün, çiftçimizin ve bizim cebimizden çıkan para” dedi.

Günaydın, gelinen noktada Türkiye’de üretimi mümkün olan ürünlerin ithalatında, yeniden düzenleme yapılması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “İnsanımız köyde karnını doyuramadığı için şehirlere göçüyor. Buna bağlı olarak da şu an önemli sıkıntılarımız arasında yer alan ithalat rakamları daha da artacak.”

İstihdam azalıyor

Öte yandan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da, tarıma 2002 yılında milli gelirin yüzde 0.65′i ayrılırken, 2009 bu oranın yüzde 0.49′a düştüğünü ifade ederek, tarıma ayrılan bütçenin “yetersiz” olduğunu ifade etti. Bayraktar “Tarım Kanunu’nun 21′inci maddesine göre; tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak gayrisafi milli hasılanın yüzde 1′inden az olamaz. Yasa hükmüne uygun bütçe hazırlansaydı tarımsal destek bütçesinin asgari 11 milyar YTL olması gerekirdi” şeklinde konuştu.

Kaynak: karasaban.net