TOKİ Başkanına Verilen “yıkım doktorası”na ŞPO ve İMO’dan Tepki
Spread the love

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar Gazi Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanına layık görüldü. İlk tepki şehir plancıları ve inşaat mühendislerinden geldi

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ve Şehir Plancıları Odası (ŞPO), Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar’a fahri doktora verilmesini kınadı.

 

 Gazi Üniversitesi, 1 Haziran’da düzenlediği bir törenle TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’a fahri doktora unvanı verdi. Üniversite, Bayraktar’a ödülü “Toplu konut alanındaki birikimi, kamu arazileri ve kaynaklarını verimli biçimde değerlendirilip halka açmasındaki çabaları; alt gelir gruplarına yönelik konut üretimi konusundaki katkıları, gecekondu önleme, kentsel gelişim ve yenilme çalışmalarından” verdiğini duyurdu.

Gazi Üniversitesi, Bayraktar’a ödül vererek barınma hakkı önündeki en büyük engellerden birini ve kentsel rant politikalarını ödüllendirmiş oldu. Bayraktar’ın fahri doktora unvanı almasına ilk tepkiler TMMOB İMO Yönetim Kurulu ve ŞPO Yönetim Kurulu’ndan geldi.

İnşaat Mühendisleri, fahri doktora unvanının dışında TOKİ’nin tartışılması gerektiğinin altını çizdi. İMO, TOKİ’nin İstanbul’da ürettiği konutların yüzde 56’sının lüks, yüzde 44’ünün sosyal konut niteliğine sahip olduğunu belirterek TOKİ’nin kaynaklarının yüzde 22’sini dar gelirlilere ayırdığını ifade etti. Kentsel dönüşüm politikalarıyla yoksulu evinden edip devlete kiracı konumuna getiren ve yoksula niteliksiz konut üreten TOKİ’nin zenginler için bir yatırım aracına dönüştüğünü ifade eden İMO, TOKİ’nin asli görevinin konut sorununu çözmek olduğunu vurguladı.

Şehir Plancıları, TOKİ’nin yoksulu daha da yoksullaştıran ve kentsel alandan tasfiye etmeye çalışan kentsel dönüşüm projelerinin uygulayıcısı olduğunu ifade etti ve TOKİ Başkanı Bayraktar’a verilen fahri diplomanın bilimsel ve mesleki açıdan kabul edilemez olduğunu belirtti.

Yağdır Mevla’m para
Bayraktar, fahri doktora unvanından önce Fırat Üniversitesi’ndeki öğrencilerin yaptığı bir anket sonucunda yılın bürokratı seçilmişti. Elazığ Valisi Muammer Erol’dan ödülünü alan Bayraktar, 28 Mayıs günü Fırat Üniversitesi Bahaddin Ögel Konferans Salonu’nda yaptığı konuşmasında paranın kendilerine Allah tarafından verildiğini söylemişti. Bayraktar şu şekilde konuşmuştu:

“Bize inanın, bak samimi söylüyorum belki burada söylemem doğru değil ama inanın bize Allah gönderiyor parayı.”

Bayraktar, 3 ay kadar önce maaşının azlığından şikâyet etmiş geceleri hırsından ağladığını ifade etmişti. Birçok gayrimenkulü bulunan Bayraktar o günlerde içinde bulunduğu durum için “Para var ama nefis istiyor” demişti.

kaynak: Sendika.Org


Spread the love