Yağmur Felakete Dönüştü; Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılar Toplanıyor

8 Eylül’de Tekirdağ ve İstanbul’un Silivri ilçesinde meydana gelen ve 10 kişinin yaşamını yitirdiği selin ardından yağışlar bugün de devam etti. Küçükçekmece, İkitelli, Halkalı civarında meydana gelen sellerde İstanbul’da 21 insanımız yaşamını yitirdi. Yeterli önlemin alınmaması, çarpık kentleşme, en yalın hali ile yönetememe iki günlük ağır bilançoyu ortaya çıkardı: 34 ölü, 8 kayıp…

Dün özellikle Tekirdağ’ın Saray ilçesinde ve İstanbul Silivri’de etkili olan yağışlar bugün Halkalı, İkitelli ve Küçükçekmece’de etkili oldu. İkitelli’de dere yatağının yakınındaki Başakşehir Tır Garajı’nda 8 kişi boğularak hayatını kaybetti. Küçükçekmece’de ise tekstil işçilerini taşıyan bir servis aracı sel sularına kapıldı ve 7 tekstil işçisi kadın hayatını kaybetti. Ayamama Deresi’nin yatağına kurulan ve İkitelli Sanayi bölgesini Atatürk Havaalanı’na bağlayan Basın Ekspres Yolu tamamen sular altında kaldı.

Meteorolojinin günler öncesinden uyarmasına rağmen yetkililer hiçbir önlem almazken İkitelli çevresinde yüzlerce ev halen çamur yığını altında.

Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Toplanıyor, Sel Bölgesine Gidiyor

Yaşanan ya da daha doğru tabiri ile yaşatılan felaket ile ilgili gün boyunca TMMOB’a bağlı birçok oda basın açıklaması gerçekleştirirken, akşam saatlerinde TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olağanüstü toplanarak yarın bölgeye gitme kararı aldı. Mühendis, mimar ve şehir plancıları yarın (10 Eylül Perşembe)saat 10.00’da Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nde toplanacak.

politeknik.org.tr