Üç Bakan ya Türkiye’de Yaşamıyorlar ya da …
Spread the love

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, şebeke suyu konusunda 24 Temmuz 2008 günü ortak bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin dört bir yanından kuraklık, boş barajlar, ağır metalli sular, sağlıksız içme suları, içme suyundan kaynaklı çevre ve halk sağlığı sorunları  haberleri gelirken bakanların hala “her şey yolunda” ve ”’tasarruf yapın” demeleri üzerine Çevre Mühendisleri Odası bir basın açıklaması yaptı.

Çeşitli verilerle Türkiye’nin sıu zengini bir ülke olmadığı kaydedilen açıklamada, su eksikliği sorununun ve su kalitesinden kaynaklı sağlık sorunlarının, su yönetiminin yapılamıyor olmasından kaynaklandığı söylendi.

Açıklamada ayrıca, sudan kaynaklı onca soruna rağmen, ilgili bakanların basın toplatısında bunlardan bahsetmemesi konusunda, “… sorumlu bu üç bakan sanki bu ülkede yaşamıyorlar. Sonuç olarak, sorumlu bakanlar, ülkesinin, kentlerinin, toplumun sorunlarından bir haber, sorumluluklarını başkalarına havale ederek üç maymunu oynamıştır: “Bilmiyorlar, Duymuyorlar, Görmüyorlar! dendi.

Temiz içilebilir suya erişimin, tüm dünya halklarının hakkı olduğu belirtin açıklamada, su yönetimi ile ilgili tüm politikaların, bu temelde, kamu yararına oluşturulması istendi ve bu doğrultuda öneriler sıralandı.

 

Basın açıklamasının tam metni için tıklayınız.

 


Spread the love