TMMOB’ye Yönelik Saldırılara Karşı Odalardan Tepkiler Yükseliyor
Spread the love

TMMOB’nin yetkilerini kısıtlayan yasa önergesinin Meclis’ten geçmesi üzerine TMMOB ve bağlı odalardan AKP iktidarına tepkiler yükseliyor.

TBMM’de iki gün önce oylanan torba yasaya son dakikada bir değişiklik eklendi. Torba yasa içinde bulunan 3194 sayılı İmar Kanunu‘nun 8. maddesine eklenen değişiklik şu şekilde;

“Harita, plan, etüt ve projeler; ilgili idare kanunlarında açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dahil başka bir kurum veya kuruluşun vize veya onayına tabi tutulamaz, tutulması istenemez. Vize veya onay yaptırılmaması ve benzeri nedenlerle müellifler ve bunlara ait kuruluşların büro tescilleri iptal edilemez veya yenilenmesi hiçbir şekilde geciktirilemez. Müelliflerden bu hükmü ortadan kaldıracak şekilde taahhütname talep edilemez”

Torba yasaya eklenen ve TMMOB’nin yetkilerini kısıtlayan yasa önergesi AKP’li milletvekillerinin oylarıyla Meclis’ten geçti.

AKP’nin TMMOB’ye yönelik saldırılara karşı TMMOB ve bağlı odalardan açıklamalar geldi. Açıklamalarda, AKP’nin TMMOB’yi kentler üzerindeki kirli emellerine, rant oyunlarına engel olarak gördüğü belirtildi. AKP’nin TMMOB yönelik saldırılarının TMMOB’yi susturamayacağı ifade edildi.

Ayrıca TMMOB’nin internet sitesinden (tmmob.org.tr) yapılan açıklamayla TMMOB’ye yönelik saldırılara karşı 13 Temmuz 2013 Cumartesi günü saat 17.00’da Ankara’da bulunan TMMOB binası önünde buluşma çağrısı yapıldı.

TMMOB İstanbul İKK bileşenleri ise 13 Temmuz 2013 Cumartesi günü saat 17.30‘da Galatasaray Lisesi önünde buluşup Taksim Meydanı‘na yürüyecek.

TMMOB’nin açıklaması için tıklayınız.

TMMOB’ye bağlı odaların açıklaması için tıklayınız.     

politeknik.org.tr

 


Spread the love