TMMOB: “Sivas’ı Unutmadık, Unutmayacağız; Unutturmayacağız”

Bu yıl Sivas katliamının 16. yılı.

Bundan 16 yıl önce, 2 Temmuz 1993 günü Sivas‘ta Madımak Otel‘de yakılarak katledilen insanlarımızın aydınlık yüzleri gözlerimizin önünde. O gün Sivas‘ta yaşananlar, dün
yaşanmışçasına aklımızda.

Madımak Oteli‘nde 35 kişiyi öldürenlerle, bugün Madımak Oteli‘nin yitirdiğimiz aydınların anısını yaşatacak bir kültür merkezine, bir müzeye dönüşmesinin önünde duran zihniyet aynı. Biz bunu biliyoruz.

Sivas katliamını unutturmak isteyenlere inat; O gün yanan o aydınlık yüzlerin ışığını söndürmeye, emekçi sınıfların yeni bir dünya kurma yolundaki umutlarını yok etmeye çalışanlara inat TMMOB her 2 Temmuz‘da olduğu gibi bu yıl da dost örgütlerle birlikte omuz omuza duracak.

Sivas katliamını Türkiye‘nin aydınlığına, çağdaşlığına, demokrasiye, halkların kardeşliğine, eşitliğe, özgürlüğe ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırı olarak gören TMMOB, bu yıl da işçilerle, kamu emekçileriyle, gençlerle, aydınlarla sesini, ellerini, öfkesini birleştirerek, “Başka Bir Yaşam, Başka Bir Türkiye, Başka Bir Dünya Mümkün” diyecek.

“Sivas‘ı unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.”

Mehmet Soğancı
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı