TMMOB Soma’da katledilen madencileri andı
Spread the love

TMMOB, Soma Katliamı’nın birinci ayında, 15-16 Haziran Direnişi’nin yıl dönümünde Soma’da ‘Yüreğimiz Soma’da, öfkemiz sokakta’ yürüyüşü yaptı.

TMMOB, maden katliamında hayatını kaybeden 301 madenci için bugün(15 Haziran) Soma’daydı. TMMOB’ye bağlı odaların çağrısıyla düzenlenecek basın açıklamasına katılmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından gelen mühendisler, mimarlar ve şehir plancıları, Soma merkez girişinde durdurularak polis tarafından aramaya tabi tutuldu. Ankara’dan gelen TMMOB araçlarında polis tarafından yapılan aramanın gerekçesi ise illegal grup ve provokatif eylem olarak ifade edildi. Konvoya eşlik eden DİSK’e ait ses araçları da arandı.

Soma’ya ulaşan mühendisler aynı zamanda 15-16 Haziran Direnişi’nin yıl dönümüne denk getirilen günde yürüyerek Kaymakamlık binası önündeki Cengiz Topel Meydanı’na geldi. Yürüyüş sonunda Atatürk Anıtı önüne sarı baret bırakıldı.

Anıt önünde basın açıklaması yapan TMMOB, AKP iktidarının, işçi düşmanı, işçi sağlığı ve iş güvenliğini yok sayan uygulamalarına, daha fazla kar hırsıyla 19. yüzyıl kölelik düzenini aratan çalışma yaşamı koşullarına, taşeronlaşmaya, esnek çalışmaya ‘dur’ demek için Soma’da olduğunu belirtti. Açıklamada ayrıca, bir ay önce Soma’da 5’i mühendis 301 emekçinin ölümüne yol açanların taşeron sistemini kuranlar, madenleri özelleştirenler, taşeronu meşrulaştıranlar olduğu ifade edildi.

Basın açıklaması sonrasında “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!” sloganlarıyla gökyüzüne siyah balonlar bırakıldı.

soma-tmmob-2-AA soma-tmmob-AA
politeknik.org.tr

Spread the love