TMMOB Birimlerinden Orman Yangınları Açıklamaları

Son günlerde ülke gündeminde yoğun yer kaplayan orman yangınları ile ilgili olarak Çevre Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi açıklamalar yaptılar.

Çevre Mühendisleri Odası‘nın, 6 Ağustos 2008 tarihinde yaptığı basın açıklamasında “Ormanlarımız “Dün” Yandı, “Bugün” de Yanıyor ve “Yarın da” Yanacak !” dedikten sonra hükümetin ve devlet bürokrasisinin yangınlara ilşkin tavrını sert bir dille eleştirdi.
“Orman Genel Müdürlüğü kapatılsın! Diyanet İşleri neyimize yetmiyor!” şeklinde ironik bir başlık taşıyan açıklama “… ülkemizde orman yangını çıkma olasılığının en aza indirilmesi ve en az zararla söndürülmesi, ilgili kuruluşun üst düzey yöneticilerinin aymazlıklarına ve rastlantılara bırakılmamalıdır” çağrısıyla son buldu.

Peyzaj Mimarları Odası 4 Ağustos Günü yaptığı açıklamada “Sorun, ormanlık alanları gözden çıkaran yönetim anlayışında yatmaktadır.” denilerek hükümet yetkilileri eleştirildi.
Açıklamada halka çağrı yapılarak “Artık halkımızın, orman gibi en değerli yaşam alanlarının yok oluşuna çanak tutan politikalar üreten hükümete karşı, rant peşinde koşanlara, servet avcılarına karşı birlikte harekete geçme zamanıdır.” denildi. Açıklama, Odanın yaptığı çağrının gereğini yerine getireceğini belirten ifadelerle son buldu.

Konuya ‘3 maymun hassiyeti'(!) ile yaklaşan Orman Mühendisleri Odası‘nda ise Odanın tek ilerici şubesi olan İstanbul Şubesi 5 Ağustos günü “Orman yangınları hakkında basına ve kamuoyuna” başlıklı bir açıklama yayınladı. Açıklamada yangınla mücedelede olumsuz bir pratik sergileyen hükümet eleştirilirken “orman kaynaklarının devamlılığı ve birçok yönü ile halkın yararına kullanımı açısından gelecekteki en büyük tehdit ormanları özel sektörün kar amaçlı çıkarlarına sunmayı hedefleyen özelleştirme zihniyetleri ve politikalarıdır” denildi. Açıklama yangınla mücadele eden Orman Mühendislerinin ve diğer teknik elemanların fedakarlıkları hatırlatılarak sonlandırıldı.

Politeknik.org.tr