TMMOB Ankara İKK ve DİSK İnsanca Yaşayacak Ücret İçin Bakanlık Önündeydi

TMMOB Ankara İKK ve DİSK bugün (26 Aralık) insanca yaşayacak ücret için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önüne yürüdü.

TMMOB Ankara İKK ve DİSK bugün (26 Aralık) Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2014 yılı asgari ücretini belirlemek için toplandığı ÇSGB (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı) binası önüne yürüdü.

Ankara’da Emek girişinde toplanarak bakanlığa yürüyen emekçiler “Bir bakan maaşı = 17 asgari ücret Ama onlar hâlâ aç!” diyerek komisyon toplantısını protesto etti. Yürüyüş boyunca “Hükümet paranı al kutuya koy”, “İşçiler burada milyonlar nerede?”, “Kölelik ücreti istemiyoruz”, “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk” sloganları atıldı.

Bakanlık önünde DİSK adına açıklamayı DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı. Kani Beko açıklamasında şunları söyledi; “Milyonlarca işçiyi ve ailesini ilgilendiren 2014 asgari ücreti, bugün bu kapılar ardındaki toplantıda belirleniyor. Aylık maaşı asgari ücretin 17 katı olan bir bakan ‘800 TL ile bal gibi geçinilir’ diyebiliyor. İşçilerin 800 lira ile geçinmesini, çocuklarına bir gelecek sunabilmesini bekleyenlerin oğullarına belli ki asgari ücretin 17 katı bile yetmiyor! Milyonlar açlık sınırının bile altında bir ücretle çalışıyor çünkü birilerinin servetinin katlanması, ayakkabı kutularının dolması gerekiyor.”

Beko’nun açıklamasından sonra TMMOB Ankara İKK adına açıklama yapıldı. Açıklamayı EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Akgün Yalçın yaptı. Ebru Akgün Yalçın AKP’nin 11 yıllık iktidarında işçilere, emekçilere getirdiği tek şeyin güvencesizlik olduğunu, her geçen gün mühendislerin, mimarların ve şehir plancılarının çalışma şartlarının yıkıma sürüklendiğini belirtti. Yalçın, AKP’lilerin yolsuzlukla, rüşvetle boğulan bakanlıklarının TMMOB’yi denetlemeye kalkmasının utanmazlık olduğunu belirtti. Ebru Akgün Yalçın, mühendislerin, mimarların, şehir plancılarının hırsızlar karşısında emeğine sahip çıkacağını,emek mücadelesinin bir bileşeni olarak insanca yaşayacak asgari ücret, güvenceli çalışma hayatı mücadelesini büyüteceklerini belirtti.

disk_26_aralik_1

disk_26_aralik_2

disk_26_aralik_3

 

politeknik.org.tr