Sahibinden kelepir 2/B – Enver Olgunsoy

Bütçe açığının ilacı 2/B daha ötesi de artık yok, deniz bitti, satıp savacak bir şeyimiz kalmadı. Devletin, milletin malı, kapanın elinde kaldı… Bütçenin yamanması, dış borçların servisi ve tabii ki AKP hükümetinin geleceği, hep bu 2/B’ye bağlı. Şimdi anladınız mı neden AKP, 2/B ille de 2/B diyor?

Biliyorsunuz 2/B alanlarının satışına olanak veren yasa değişikliği geçen yasama döneminde gündeme gelmiş Sayın Sezer’den veto yediği için yasalaşamamıştı. Şimdi tekrar gündeme geliyor, nasıl olsa veto yeme imkanı da ortadan kalktı. Hem bu defa katmerli olarak gündeme geliyor; Öncekinde 31.12.1981 öncesi ifadesi, yeni taslakta “23 temmuz 2007 tarihinden önce bilim ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetmiş olan yerler” olarak değiştirilerek geliyor. Yani ilave olarak 26 yıllık bir süreç daha bir anlamda affa uğruyor, bununla da kalmıyor, orman niteliğini kaybettiği savlanan her yer, satıp savılacak ve bütçeye 25 milyar USD civarında yama olacak… Bir süre daha işini bilmez bezirgan gibi, son kalanları da satıp, mirasyedi hayatımıza devam edebileceğiz. Ya sonrası; çocuklarımız, torunlarımız bize hiç sormayacak mı, ne yaptınız güzelim ülkemize diye?

Bakın “orman niteliğini kaybetme” konusunda TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ne diyor: “Orman niteliğindeki bir yer, bilim ve fen bakımından orman niteliğini kaybetmez, kaybettirilir. Düzenlemeyle yapılacak orman vasfını kaybettirme eylemi bilime ve hukuka haykırıdır”

Günü kurtarma düşüncesi içindeyseniz canım ne olmuşsa olmuş ormanlar bilerek yakılmış-kesilmiş, işgal edilmiş, zaten harap olmuş satalım gitsin derseniz, ona da TEMA Başkan’ı Ümit Gürses’in cevabı çok net: Hayır, 25 milyar USD kazanamazsınız, satıştan gelebilecek para en çok 5 milyar USD olabilir. Zira bizim ormanlarımız “doğal” orman, bu nedenle bu para gelmez. Avrupa’da doğal orman yüzde 1.5 bizde yüzde 93… Avrupa’da şirketlerce ağaçlandırılıp, kesilip satılıyor yani “orman tarımı” yapılıyor. Bunu TEMA da istiyor ama doğal orman dışında.

Ayrıca makilikleri orman saymama, bodur çalılıkları Akdeniz’e has bu bitki örtüsünü ormanlık alandan çıkarma düşüncesi son derece tehlikeli. Zira bu bitki örtüsü erozyonu önlüyor ve sonuçta yağmur sularını yer altı su rezervlerine aktarıyor, diyor Sayın TEMA Başkanı. Biz ise ne olacak canım alt tarafı fundalık, burası orman alanı mı olurmuş diye düşünmez miyiz? Yaparsın villanı oraya, açarsın inşaat alanını hem de duman çıkmadığı için kimse fark etmez de. Yani orman yangınından da tehlikeli, ormandan inşaat alanı çalma. Zira orman yangını sonrası, doğa kendini tekrar toparlar, uzunca bir süre geçse de orman tekrar oluşabilir ama orman içi evleri, villaları yıkmazsan insanoğlu ormanı yok etmekten asla vazgeçmez. Biz ise ne yapıyoruz. 2/B diye ormandan çalınan yerleri satıp, tapulayacağız, ki bir daha asla burası orman alanı olamasın.

TEMA’nın 2/B’ye karşı başlattığı bir kampanyaya dikkatinizi çekmek istiyorum. “Ormanlarımıza el koyun, sen de imzala” kampanyası şimdiden bir milyon imzayı aşmış durumda. Evet sen de imzala: www.tema.org.tr/2B , hemen şimdi…