Öğrencilere Yönelik Polis Şiddetine Oda ve İKK’lardan Tepki

Tayyip Erdoğan’ın Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde 4 Aralık günü üniversite rektörleriyle yapılan toplantıyı protesto etmek isteyen öğrencilere uygulanan polis terörüne, TMMOB’ye bağlı odalar ve İKK’lar tepki gösteriyor.

4 Aralık günü toplantıya alternatif bir üniversite forumu düzenlemek üzere çeşitli illerden gelen öğrenciler İstanbul’a alınmayarak Kurtköy’de polis şiddetine maruz kalmış, toplantının yapılacağı Dolmabahçe çerçevesinde düzenlenmek istenen çeşitli protestolarda polis öğrencilere çok sert biçimde müdahale etmişti.

Konu ile ilgili bir basın açıklaması yayınlayan Metalurji Mühendisleri Odası, AKP’nin devletin bütün kurumlarını faşizan bir yapıya çevirdiğini belirterek üniversiteleri kendi ticarethanesine çevirmek isteyen hükümetin, buna tepki gösteren öğrencilere faşistçe saldırdığını belirtti ve öğrencilerin ve verilen mücadelenin yanında olduklarını belirtti.

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu da yaptığı açıklama ile öğrencilere yapılan insanlık dışı uygulamayı kınayarak, “Siz düşüncelere nasıl bir özgürlük sağlıyorsunuz? Parasız, bilimsel ve demokratik bir eğitim talebini dile getirmek suç mu?” diye sordu ve öğrencilere yönelik baskıların kaldırılması gerektiğini belirtti.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu da 9 Aralık Perşembe günü Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi Karaköy Binası’nda düzenleyeceği bir basın açıklaması ile öğrencilere yönelik saldırı protesto edilecek.

Metalurji Mühendisleri Odası’nın yaptığı açıklama için tıklayınız…

Bursa İKK’nin yaptığı açıklama için tıklayınız…

politeknik.org.tr