Öğrenci Komisyonları ve Kulüplerden İTÜ’de Ortak Su Paneli

16-22 Mart tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek 5. Dünya Su Forumu öncesinde TMMOB’a bağlı mühendislik odalarının öğrenci komisyonları ortak etkinlikler düzenlemeye başladı.

 

İstanbul’un çeşitli üniversitelerinde artarda suyun ticarileştirilmesini ve piyasa sistemiyle yoğrulan su politikalarının doğuracağı sonuçları anlatan panellerle 5. Dünya Su Forumu karşıtı bir duyarlılık oluşturulmak isteniyor.

Bunlardan ilki Makine, Gıda, Kimya Mühendisleri Odaları Öğrenci Komisyonları, EMO-Genç, Metalurji Genç’in yanı sıra Çevre, Gıda, Jeofizik, Makine Mühendisliği Kulüpleri ve Jeodezi ve Fotogrametri Kulübü’nün ortak etkinliği olarak 12 Şubat Perşembe günü İTÜ Maslak Kampüsü KSB Oditoryum’da yapıldı. Jeoloji mühendisi Tahir Öngür’ün yanı sıra su hakkı için mücadele veren Maden Mahallesi Dayanışma Derneği Başkanı Ali Doğan ve Küçükarmutlu Mahallesi’nde Ali Haydar panele konuşmacı olarak katıldı. Tahir Öngür’ün geçmişten günümüze su politikalarında yaşanan değişimleri, kapitalist sistemin su kaynaklarının talanındaki etkisini ve suyun ticarileşmesinin yol açtığı ve açacağı sorunları anlatan sunumuyla başlayan panelde, mahallelerinde su hakkı için mücadele veren konuklar yaşadıkları sorunları ve mücadele pratiklerini üniversitelilerle paylaştı. Panele dinleyici olarak katılan İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Prof. İlhan Talınlı’nın da kısa bir konuşma yaptığı panel, soru-cevap bölümüyle sonlandı. Panele yaklaşık 70 üniversiteli katıldı.

 

politeknik.org.tr