Nükleer Karşıtları Mersin’de ‘Nükleere İnat Yaşasın Hayat’ dedi

Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesinde bulunan Akkuyu mevkiinde nükleer güç santrali kurulmasına ilişkin Rusya ile yapılan anlaşmanın TBMM’de resmen yürürlüğe girmesi üzerine, Nükleer Karşıtı Platform (NKP), dün (8 Ağustos Pazar) Büyükeceli Beldesinde ‘Nükleere İnat Yaşasın Hayat’ mitingi gerçekleştirdi.

Akkuyu’da kurulmaya çalışılan nükleer santrali protesto etmek amacıyla, yazın sıcağına rağmen, faklı illerden gelip belde girişinde toplanan yaklaşık 700 kişi ‘Nükleere hayır’, ‘Nükleere inat yaşayın hayat’, ‘Her yer Akkuyu her yer direniş’, ‘Bu ülke bu halk satılık değil’, ‘Tayyip nükleeri al başına çal’ sloganları atarak miting alanına kadar yürüdü.

Mitinge Elektrik Mühendisleri Odası Ankara, İstanbul, Adana, Mersin şubeleri, Eğitim Sen, Tüm Bel Sen, Greenpeace, Mersin Halkevleri, BDP, ESP, ÖDP, TÜDEF çok sayıda parti ve toplumsal muhalefet örgütü katıldı.

Miting Mersin Nükleer Karşıtı Platform sözcüsü Sebahat Arslan’ın konuşması ile başladı. Arslan, ABD’nin 6-9 Ağustos tarihlerinde Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı atom bombalarında hayatını kaybedenleri anmak, emperyalistlerin savaş politikalarını kınamak, Akkuyu’ya nükleer santral istemediklerini dile getirmek amacıyla facianın yıldönümünde NKP olarak toplandıklarını belirtti.

Nükleer ‘felaket’ getirir
Arslan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çernobil kazası sonucunda dünyada yaklaşık 169 bin kilometre kare toprak kirlenmiştir. Bu topraklarda yüzlerce yıl tarım yapılamayacaktır. Ayrıca kanser oranlarında artışlar olmuş, sakat bebek doğum oranları artmış, orada yaşayan insanların genetik yapılarının bozulduğu tespit edilmiş, yaklaşık 9 milyon insan etkilenmiştir. Çernobil kazası Ukrayna’ya 352 milyar dolara mal olmuştur. Çernobil kazası yüzünden doğu Karadeniz bölgemizde her evde en az bir iki kanser vakasına rastlanmaktadır. Nükleer santral kazaları tüm ölümlere rağmen engellenememektir. Kazaların çoğu da medyadan ve halktan gizlenmektedir. Dünyada en son teknolojiyi kullanan Japonya bile nükleer santral kazalarını engelleyememektedir. Nükleer santrallerde kaza olmasa bile çevreye sürekli radyasyon yaymaktadır. Akkuyu’ya nükleer santralın kurulması halinde Rusya’nın kendi ülkesinde imha edemediği ve güvenli saklayamadığı tonlarca nükleer atık da Akkuyu’ya gömülecek.”

Nükleer enerji ülkeyi yoksullaştıracak
Türkiye’de elde edilecek elektriği çok pahalıya almak zorunda kalacağımızı söyleyen Arslan, “Burada elde edilen elektrik enerjisini dünya fiyatının iki katı olan 12,35 centten ve 15 yıl alım garantili olacaktır. 15 yıl süresince ülkemizden Rusya’ya 71 milyar Dolar ödenecektir. Bu paranın Rusya’ya ödenmesiyle biz ülke olarak daha çok yoksullaşacağız.” dedi

Nükleer santral savaş demektir
NKP adına Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Yazmanı Erdal Apaçık da yaptığı konuşmada Hiroşima ve Nagazaki`ye atom bombası atılmasının yıldönümünde olunduğuna işaret ederek, AKP hükümetinin bu santralin kurulmasıyla ilgili sözleşmeyi Meclis`ten geçirirken 300 milletvekilinin oturumda bulunmadığına dikkat çekti. Çernobil faciasının da etkilerinin halen devam ettiğini dile getiren Apaçık, “Ülkemiz giderek nükleer çöplük haline getiriliyor. Bu sözleşmenin çevreye ve insana vereceği olumsuz etkilerin yanı sıra, daha pahalı elektriğe de onay verilmektedir. Nükleer enerji iddia edildiği gibi ülkemizi güçlendirmeyecektir. Türkiye`ye ve tüm dünyaya zarar verecektir. Bizler bunun karşısında olacağız” dedi.

Barışçıl atom ile askeri atom siyam ikizleri gibidir. Birini kullanmayı beceren öbürünü de kullanabilir. Nükleer silahlanma ile insanlık büyük tehlike altındadır. Nükleer silahların tamamen ortadan kaldırılmasını istemekteyiz. Emperyalist ülkelerin nükleerdeki jeopolitik politikalarına karşı çıkıyor, başta Ortadoğu`da olmak üzere tüm dünyada barış istiyoruz.” Şeklinde konuşmasına devam eden Apaçık, Bitmedi daha sürüyor o kavga, ne Akkuyu`da ne Sinop`ta ne dünyada nükleer santral istemiyoruz! diyerek konuşmasını bitirdi.

Nükleer santral iş-aş vermeyecek
Akkuyu sakinlerinden Avukat Erkan Bolaç da, bu santralin yapılmasına ne olursa olsun izin vermeyeceklerini vurgulayarak, “Kimse bu santralin yapılmasını istemiyor. ‘Sizi işe alacağız` diyerek bizi kandırmaya çalışıyorlar. Türkiye`de kimseyi bu santralde işe almayacakları gibi, ülkemize büyük zararlar verecek” diye konuştu.

Büyükeceli Belediye Başkanı MHP’li Mehmet Kale de, nükleer santral yapılmasına karşı olduklarını, yapılması halinde beldede turizm, tarım ve hayvancılığın yapılamayacağını söyledi.

BDP, Yeşiller Partisi, CHP, DSP, TKP, EDP ve ÖDP temsilcileri ve EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Pektaş ve EMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Karaçay da yaptıkları kısa konuşmalarda santralin yapılmasına izin verilmeyeceğini ifade ettiler.

Ankara Sahnedışı Sokak Tiyatrosu da mitingde ‘Akkuyu’ isimli bir oyun sergiledi.

Program yapılan uzun konuşmalar sebebiyle aksadı. İlkay Akkaya saat 19.30 sıralarında sahneye çıkacak iken kasıtlı elektrik kesintisi sebebiyle bekleyiş yaşandı. Uzak illerden gelenler dönüş için miting alanını terketmek durumunda kaldı. 

politeknik.org.tr