Nükleere karşı yaşam savunucuları şenlikte

Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesine kurulması planlanan, ‘Akkuyu Nükleer Santrali’ne karşı tepkiler sürüyor. Mersin Nükleer Karşıtı Platformu tarafından, bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen, ‘Nükleer Karşıtı Şenlik’, Büyükeceli Belediye Çamlığı’nda düzenlendi.

Kortejler eşliğinde şenlik alanına giren çevreciler, ellerinde ‘Nükleersiz başka bir dünya mümkün’, ‘Rüzgar ve güneş bize yeter’, ‘Nükleere hayır’, ‘Mersin Çernobil olmayacak’ yazılı döviz ve pankartlar taşıdı.

Etkinliğe; CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Mersin’in Kazanlı Beldesi Belediye Başkanı Kenan Yıldırım, Aydıncık Belediye Başkanı Ahmet Bahar, Taşucu Belediye Başkanı Ali Şahin, Mersin Barosu Başkanı Hulki Özel, Doğu Akdeniz Çevre Platformu Genel Sekreteri Figen Doran, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şube Başkanı Kamer Gülbeyaz’ın ile birlikte Mersin dışından İstanbul, Ankara, Antalya ve Adana’dan gelen nükleer santral karşıtları katıldı.

Şenlikte konuşan Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Sabahat Aslan, nükleer santrale karşı 1972’den bu yana mücadele ettiklerini ve bunun sonucunda da Türkiye’de nükleer santral kurulmasına izin vermediklerini ve bugün olduğu gibi yarın da buna izin vermeyeceklerini söyledi. Aslan, “Hükümeti, insan ve doğaya duyarlı, temiz enerji kaynaklarına yönelmeye, ülkenin öz kaynaklarını kamusal bir hizmet anlayışıyla planlama kavramı içinde değerlendirmeye ve özelleştirme uygulamalarına derhal son vermeye çağırıyoruz” dedi.

Bugün dünyanın vazgeçmiş olduğu kirli yatırımı ve ürettiği enerji maliyeti pahalı, tümüyle dışa bağımlı, yakıt kaynakları sınırlı, riskli ve ülkemizin bir ihtiyacı olmayan nükleer santral teknolojisi dayatmalarına karşı durduklarını belirten Aslan, Türkiye’nin nükleer çöplük olmasına, nükleer silahlanmaya ve işsiz kalan nükleer lobilerin kar hırsları yüzünden geleceğin karartılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Aslan, “Bilimsel olmayan tamamen finansal tehditlere dayalı nükleer santral kurulma
kararına karşı duruyoruz. Barışın, yaşam hakkının, çocuklarımızın geleceğinin korunmasını savunuyoruz” diye konuştu.

Sabahat Aslan, konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Ülkemizin geleceğini, sağlığını ve bağımsızlığını tehlikeyi sokacak olan nükleer santrallerin kurulmasına izin vermeyeceğiz. Ama biz nükleer karşıtı platform olarak, ülkemizin ve halkımızın bu tehlikelere ve kirli arenalarda pazarlanmasına, geleceğimizin radyasyonlu bir maceraya sürüklenmesine karşı her türlü platformdan, direnme hakkımızı kullanacağımızı bir kere daha ilan ediyoruz.”

Konuşmaların ardından şenlik alanında toplanan çevreciler, yerel sanatçıların söylediği şarkılarla halay çekip oynarken, eyleme Greenpeace üyeleri de destek verdi.