Nazım Hikmet temsili mezarı başında anıldı

07 Haziran 2008 Cumartesi günü, Eskişehir’in Seyitgazi ilçesine bağlı Doğançayır Belediyesi tarafından düzenlenen ve Makina Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Jeoloji Mühendisleri Odası şubeleri‘nin destek verdiği “8. Nazım Hikmet ve Kuvayi Milliye Şehitlerini Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri”, Nazım Hikmet’in temsili mezarı yanında gerçekleştirildi.

Etkinliği anma bölümü sabah saatlerinde gerçekleştirildi. Açılış konuşması Doğançayır Belediye Başkanı Kemal ULUKOCA tarafından yapıldı. ULUKOCA, konuşmasında, “Nazım Hikmet’in vasiyetine uyarak 2001 yılında Kuvayi Milliye şehitlerimizin mezarının yanına Nazım Hikmet’in sembolik mezarını yaptırdık. Kuvayi Milliye şehitlerimizi ve Nazım Hikmet’i mezarları başında anıyoruz” diye konuştu. Ardından konukların Nazım Hikmet’le ilgili yaptığı konuşmalara geçildi. Konuşmacılar Nazım Hikmet şiirleri ile konuşmalarını süslediler. Konuşmacılarından Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Sekreteri Tevfik TAŞ, “Türkiye bir alaşımdır ve biz bu alaşımla yeryüzünün en mutlu halklarından birisi olarak yaşıyoruz. Türkiye’de, Anadolu’da yaşamış bütün hakları görmüş şairin önünde saygıyla eğiliyorum” şeklinde konuştu.

Anma etkinliğinin ardından şenlik bölümüne geçildi. İlk olarak İrfan YILMAZ yönetimindeki Eskişehir Halkevi Halk Oyunları ekibinin Artvin yöresinin çeşitli oyunlarını sergilediği gösteri ile başladı. Oldukça ilgi toplayan bu gösterinin ardından Doğançayır yöresinin Aşık’larından Halil KINALI bir dinleti gerçekleştirdi. Daha sonra Eskişehir Halkevi Halk Müziği Grubu sahne aldı. Grup, gösterdikleri performans ve söyledikleri türkülerle büyük alkış topladı.

Ardından Doğançayır Belediyesi Başkanı Kemal ULUKOCA tarafından Eskişehir Halkevine bir plaket verdi. Ulukoca, “Oldukça kısıtlı imkanlar altında gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte bizlere destek veren Halkevlerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Plaket töreninin ardından Tiyatro Anadolu tarafından Deli Dumrul adlı oyun sahnelendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Müziği Korosu’ndan Nilgün Kızılcı ve Taner Can tarafından verilen konserin ardından etkinlik sona erdi.

Politeknik – Eskisehir