Mühendisler Deprem Duyarlılığı İçin Yürüyor
Spread the love

İnşaat Mühendisleri Odası, Marmara Depreminin 9. yılında Gölcük’e yürüyor. Dört ilden eş zamanlı başlayacak yürüyüş, 17 Ağustos günü saat 03.02’de Gölcük’te yapılacak mum ve meşaleli anmayla sona erecek.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Serdar Harp yaptığı açıklamada, Marmara depreminin 9. yılında, yapılması mümkün olan önlemleri hatırlatmak için yürüyeceklerini bildirdi. Harp, 17 Ağustos’ta Gölcük’te merkezi bir eylem gerçekleştirileceğini, İnşaat Mühendisleri Odası’nın, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin yıldönümünü depremin merkez üssü Gölcük’te gerçekleştireceği anma ile karşılayacağını söyledi. Harp, amaçlarının “Deprem tehlikesine dikkat çekmek, azalmaya yüz tutmuş toplumsal duyarlılığı canlandırmak” olduğunu ifade etti. Tüm inşaat mühendislerini ve depreme duyarlı vatandaşları “Depreme Duyarlılık Yürüyüşü”ne davet eden Harp, şunları söyledi:

“Ne yazık ki deprem tehlikesi ilk sıcaklığını yitirmiş görünüyor. Alınması gereken önlemler alınmıyor, ihtiyaç duyulan yasal değişiklikler bir türlü gerçekleştirilmiyor. Deprem Şurası’nda ve daha sonrasında kamuoyu önünde verilen sözler tutulmadı. Türkiye adeta kaderine razı büyük yıkımı bekliyor. Bizler toplumsal duyarlılığı artırmak, siyasi iktidar üzerinde basınç oluşturmak amacıyla deyim yerindeyse yollara düşüyoruz. Unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı, unutmanın yenilgiyi kabul etmek olduğunu bir kez daha ifade etmek için Gölcük’e gidiyoruz.”

 

Ayrıntılı bilgi ve etkinlik programı için tıklayın


Spread the love