İMO: “Kan kusuyoruz ama siyasi iktidar kızılcık şerbeti içtiğimizi söylüyor”

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp, inşaat sektörünün durumunu değerlendirirken, “Kan kusuyoruz ama siyasi iktidar kızılcık şerbeti içtiğimizi söylüyor” dedi. Harp, “Mühendis maaşlarının yoksulluk sınırının altında bulunduğu bir ülkede, işçilerin, kamu çalışanlarının halini anlatmak için kelimeler yetersiz kalır” ifadesini kullandı.

İMO Başkanı Serdar Harp, yaptığı açıklamada, ekonomik kriz ve inşaat sektörünün durumunu değerlendirdi.

İşsizlik, iş kazaları, iflaslar ve düşük ücretlerde inşaat sektörünün başı çektiğini belirten Harp, inşaat sektörünü canlandırmanın, kamu yatırımlarını artırmaktan geçtiğini, ancak kamu yatırımlarının ise durma noktasına geldiğini vurguladı.

İnşaat sektöründeki büyümenin 2008’de eksi yüzde 1,1 düzeyinde gerçekleştiğine işaret eden Harp, şöyle dedi:

“Her ne kadar siyasi iktidar sözcüleri ekonomik kriz ile ilgili pembe bir tablo çizme gayreti için de olsa da, krizin olumsuz sonuçları tüm sektörleri etkisi altına almaya devam ediyor. Krizin teğet geçeceğine dair iddianın bırakalım dayanaksız çıkmasını, krizin tüm sektörleri teslim aldığı, kalıcı izler bırakacağa benziyor. 2001 ekonomik krizinin etkilerini henüz üzerinde atamayan sektörümüzün bu kriz dalgasını nasıl atlatacağı ise gerçekten de bir bilinmeze işaret ediyor. Yerel seçimine kilitlenen siyasi iktidar, önlem almak yerine sorunu görmezden gelmeye, sorun yokmuş gibi davranmaya devam ediyor. İnşaat sektörü bileşenleri, “kan kusuyor’ ama siyasi iktidar “kızılcık şerbeti’ içtiğimizi söylüyor.”