MMO Antalya’da “En Gösterişli” Binasını Açtı

Makina Mühendisleri Odası Antalya Şubesi’nin Yenişehir Mahallesi’nde yaptırdığı hizmet binasının açılışı gerçekleştirildi. 5.500 metrekarelik bir alana kurulan ve 4 milyon 600 bin liraya mal olan binanın açılışında vali yardımcısı, belediye başkanı ve birçok sanayici hazır bulundu.

 

Makine Mühendisleri Odası tarafından yapımına 1 yıl önce başlanan Antalya’daki hizmet binası düzenlenen törenle hizmete girerken birçok soru işareti de kafalarda belirdi. Açılışta Antalya Vali Yardımcısı Sedat Oktar, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak ile pek çok sanayici ve meslek odası temsilcisi katılırken, Antalya toplumsal muhalefet bileşenlerinin esamesi okunmadı.

Açılışta konuşan MMO Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, MMO’nun Türk Akreditasyon Kurumu üyesi olduğunu vurgulayarak, verilen eğitimleri anlattı.

Basında “en gösterişli meslek odası binası”, “en ihtişamlı bina” ifadeleriyle haber edilen binanın yapımı için harcanan 4 milyon 600 bin liralık maliyet rakamının büyüklüğü, bu kadar “gösterişe ihtiyaç var mı?” sorularını beraberinde getirirken, açılışa toplumsal muhalefet bileşenlerinden ziyade iş adamlarının katılması bu binanın kimlere hizmet edeceğine dair kuşkuları gözler önüne seriyor.

Daha önce MMO İzmir Şubesi tarafından yaptırılan ve örgüt içinde de yoğun tartışılan Tepekule İş ve Sosyal Hizmet Binası, benzeri görkemiyle İzmir’deki en yüksek binalar araştırmalarına konu olmuştu.   MMO tarafından dikilen bu yüksek ve ihtişamlı binaların Türkiye toplumsal muhalefetini ne kadar yükselttiği ise hala belirsizliğini koruyor.