Mimarlar Odası ve Tez Koop-İş Sendikasından Karşılıklı Açıklamalar

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nde çalışırken Oda yöneticilerinden birisine hakaret ettiği suçlamasıyla 10 Şubat 2010 günü iş akti fesh edilen Veli Ergün ile ilgili taraflar karşılıklı açıklamalarda bulunuyorlar.


Dün Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi önünde Tez Koop-İş İstanbul 5 nolu şubesi tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Eylemde ilk olarak söz alan Şube Başkanı Rabia Özkaraca, Mimarlar Odası gibi Demokratik Kurumlarda örgütlenmenin teşvik edilmesini beklerlerken tersine buralarda engellemeler ve işten çıkarmalarla karşılaştıklarını ve bu durumun çok üzücü olduğunu açıkladı.

İşten çıkartılan çalışan Veli Ergün ise, Mimarlar Odası’nın demokratik olduğu söylenen yapısı içerisinde uzun süredir demokratik olmayan işlerin yürütüldüğünü gördüğünü, Mimarlar Odası Karaköy Binası’nın yapımında sigortasız çalıştırılan işçilere ağza alınmayacak küfürler de edildiğini açıkladı.

Şube Örgütlenme Sekreteri Elvan Demircioğlu‘nun okuduğu  basın açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün de Odadan Açıklama

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Yönetim Kurulu ise bugün yaptığı açıklamada sendika tarafından yapılan açıklamanın doğruyu yansıtmadığını belirtti.

Açıklamada Odanın yasal zorunluluk olmadığı halde Veli Ergün’ün ihbar, kıdem, fazla mesai ve yıllık izin ücretini ödediği ifade edilirken “Mimarlar Odası, dün olduğu gibi bugün de bu topraklardaki biricik umudun emeği ile geçinenlerin örgütlü mücadelesi olduğunu bilmekte ve tüm faaliyetlerini bu yaklaşıma uygun olarak sürdürmektedir.” denildi.

Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Süreç Nasıl Gelişti

 

Türk-İş/Tez Koop-İş sendikası üyesi iken 22 Şubat 2010 günü işten çıkartılan Veli ergün ile ilgili sendika çeşitli girişimlerde bulundu.
Oda ve TMMOB yöneticileriyle yapılan görüşmelerde Veli Ergün’ün işe geri alınmasını talep etti.
Konuyla ilgili 11 Mart günü yapılması planlanan basın açıklaması Büyükkent Şubesi seçim dönemine denk geldiği için ertelenmişti.
Sendikanın Veli Ergün için açtığı işe iade davasının ilk duruşması da 12 Nisan 2010 tarihinde gerçekleştirildi İkinci dava ise 25 Mayıs 2010 tarihinde görülecek.

politeknik.org.tr

Kaynak: mimdap.org, mimarist.org