Mamak’ta Baz İstasyonuna İzin Yok

Mamak Belediyesi aralarında çocuk parklarının da olduğu parklara baz istasyonu kurmak istedi. Halk baz istasyonu kurmaya gelen ekipleri Ege Mahallesi’nde mahalleye sokmadı, Tuzluçayır’da ise teknik ekip mahalleden kaçarken atılan temel de söküldü.

Mamak belediyesinin içlerinde çocuk parklarının da bulunduğu 35 parka baz istasyonu kurma kararını uygulamaya çabası Mamaklıların direnişiyle karşılaştı. İki haftadır baz istasyonu gerginliği yaşayan Mamak halkı baz istasyonunu söküp attı.

İlk önce sabah saatlerinde Ege mahallesi muhtarlığının bulunduğu parka gelip baz istasyonu dikmek isteyen görevlileri mahalle halkı barikat kurarak engelledi. Mahalle muhtarı Ali Karahan’ın baz istasyonuna karşı 2300 imza topladığı mahallede halk sabah erken saatlerde gelen görevlilere müdahale ederek istasyonu kurdurmadı.

Öğleden sonra Tuzluçayır Menekşe Erbay Parkı’na gelerek üç metre derinliğinde kazdıkları temele demir hasır ören ve kablo hattı döşeyen görevliler mahallelinin tepkisi üzerine kaçıp gitti Görevlilerin gitmesinden sonra mahalleli baz istasyonunu söküp attı. Demir temel hazırlıklarını kerpeten ve çekiçlerle söken halk ardından temeli toprakla doldurdu. Bir basın açıklaması yapan mahalleli mahallelerinde asla baz istasyonuna izin vermeyeceklerini söylediler.

Tuzluçayırda halk temelden çıkan yaklaşık bir tona yakın demiri satıp parasızlıktan elektriği suyu kesilen bir vatandaşın suyunu elektriğini açma kararı aldı.

Saimekadın mahallesinde de temel demirleri döşenip beton atılan baz istasyonu halk tarafından akşam saatlerinde kaldırıldı.

Kaynak: sendika.org