Maden MO: “İnsan Hayatı Bu Kadar Ucuz Mu?”
Spread the love

11 Mart 2012 tarihinde saat 21:00 sıralarında İstanbul Esenyurt‘ta bir alışveriş merkezinin şantiyesinde, elektrik sobası ile ısıtılan çadırda çıkan yangında 11 işçi hayatını kaybetmiştir.
Olayın ardından yetkililerce “soruşturma başlatıldığı, ölenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı dilendiği ve olay yerine müfettiş gönderildiği, gerekenlerin yapılacağı” gibi rutin demeçler verilmiş olup çok büyük olasılıkla yaşanacak başka bir olaya kadar bu vahşette unutulacaktır.
 
Yaşanan olayın nedeni açıktır:
– İş güvencesiz, sendikasız çalışma ortamlarını yaratan, neoliberal politikalar ve onun uygulayıcıları,
– Aşırı kar hırsı nedeniyle yoksul işçilerin insanlık dışı ortamlarda barındırılması ve çalıştırılması, taşeronlaşma sonucu kuralsız çalışma koşullarında iş cinayetine davetiye çıkaran ortamlar,
– Eksik ve uygulanmayan mevzuat,
– Denetim sorumluluklarını yerine getirmeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Valilik ve Belediye yetkilileri.
Neresinden bakılırsa bakılsın, bu olay da bir iş cinayetidir. Kaza; “önceden planlanmamış ve öngörülemeyen olaylardır”. Oysa bu facianın nedenleri incelendiğinde, göz göre göre geldiği gözükmektedir. Gerekli önlemler alınmadığı sürece bu tür acı olaylar devam edecektir.
Yapılması gereken, “iş kazalarına” neden olan belirtilen noksanlıkların ortadan kaldırılması ve insanca yaşam ve çalışma koşullarının oluşturulmasıdır. Yılan hikayesine dönen İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası‘nın, meslek odaları ve sendikaların görüşleri de dikkate alınarak bir an önce çıkarılması gerekmektedir.
Hayatını kaybeden emekçilerin yakınlarına başsağlığı diliyor, gerçek sorumlular hakkında gerekli işlemin yapılmasını talep ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
TMMOB
MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU
13 Mart 2012, Ankara

Spread the love