Korkup Kürsüye Çıkmadılar, Ulaşım Hakkını Savunanlara Saldırdılar

İstanbul’da bugün başlayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç Uluslararası Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen TRANSİST 2010 – Ulusal Toplu Ulaşım Sempozyum’unda zamlara karşı ulaşım hakkını 3. köprüye karşı yaşamı savunan Halkevleri ve Politeknik üye ve yöneticileri polis müdahalesine uğradı.

Haftalardır tüm İstanbul’u “Transist 2010” toplu ulaşım haftası etkinlik afişleriyle süsleyen ve halka çağrı yapan İBB yetkilileri, etkinlikler kapsamında Haliç Uluslararası Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Ulusal Toplu Ulaşım konulu sempozyuma katılmak ve eleştirilerde bulunmak isteyen Politeknik Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Hocaoğulları, Politeknik Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Burak Ergene ve Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Semra Ocak ve Halkevleri Üyeleri  gözaltına alındılar.
Sempozyum programında açılışı yapacaklar arasında gösterilen Kadir Topbaş ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım salona dahi girmedi. İETT işletme genel müdürünün kısa bilgilendirme toplantısının ardından kahve arası verildi. Ara sırasında fuaye alanında bir Halkevi üyesinin İETT Genel Müdürü’ne ulaşımdan kar ettiklerini, yüksek ulaşım fiyatlarıyla halkın ulaşım hakkını engellediklerini, niteliksiz bir ulaşım hizmeti verdiklerini söylemesi üzerine belediye görevlileri ve sivil polisler saldırıya başladılar. Belediye görevlilerinin ve sivil polislerin saldırısıyla fuaye alanının dışına çıkarılan Halkevciler çevik kuvvet tarafından gözaltına alındı.
Son edinilen bilgiye göre 25 kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğünde tutulmaktadır.

 

politeknik.org.tr 

 

Konuyla ilgili olarak POLİTEKNİK tarafından yapılan basın açıklaması için tıklayınız.