Kocaeli MMO Öğrenci Komisyonu: Eğitim Haktır Satılamaz

10 Ağustos tarihinde Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nde bir basın açıklaması düzenleyen MMO Kocaeli Şube Öğrenci Komisyonu harçlara yapılması planlanan yüksek zamları eleştirirken, harçların tamamen kaldırılması gerektiğini belirttiler. Bakanlar Kurulu tarafından harç zamlarının % 8 oranına geri çekildiği gün yapılan açıklama şu şekilde: 

BASINA VE KAMUOYUNA,
 
AKP ve YÖK‘ün üniversiteler üzerinde oynadığı oyunlar hız kesmeden devam ediyor. Bu ikilinin üniversitelerdeki son icraatı ise hepinizin yakından takip ettiği; üniversite harçlarına yapılmak istenen fahiş zamlardır. YÖK‘ün Bakanlar Kurulu‘na öneri olarak gönderdiği üniversite harçlarına yapılmak istenen zam miktarı 1. öğretimlerde %8, 2. öğretimlerde ise %100-%500 arasında değişiyor. YÖK tarafından yapılan bu öneri önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulunda görüşülecek. Eğer zam miktarları bu hali ile onaylanırsa, 2. öğretimde okuyan bir mühendislik öğrencisinin harcı 1400 liradan 2400 liraya, veterinerlik öğrencisinin harcı 5276 liraya, konservatuar öğrencisini harcı ise 6000 liraya çıkacak.
 
Peki bugün YÖK‘ün bu harç miktarı önerileri ile üniversitelerde yapılmak istenen nedir? Cevap belli. Amaçları yıllardır kantinlerinden yemekhanelerine, yurtlarından ulaşımına kadar adım adım piyasalaştırdıkları üniversiteleri parası olanın okuduğu, yoksulların ise kapısına dahi yaklaşamadığı şirketlere çevirmektir. YÖK BAŞKANI YUSUF ZİYA ÖZCAN görevine başlarken şöyle demişti . “Bu ülkede neden herkes üniversite okuyor. 8-10 bin lira getiren üniversitede okusun.” Bu açıklamayı YÖK BAŞKANI 1,5 yıl önce yapmıştı ve bugün yapılmak istenen bu zamlar; YÖK‘ün ne yapmak istediğini gözler önüne sermektedir..
 
Fakat biz üniversitelilerin hiçbir koşulda bu harçları ödeyerek okullarına devam etme şansı yok. Daha geçen sene sadece UŞAK ÜNİVERSİTESİ‘nde harçlarını ödeyemediği için 328 öğrencinin kaydı rektörlük tarafından silindi. İstanbul‘da ise harç parasını kazanmak için Boğaz Köprüsü üzerinde çalışan bir arkadaşımıza araba çarpması sonucu hayatını kaybetti. Üniversite öğrencilerinin bu kriz koşullarında; ulaşımdan barınmaya, beslenmeye kadar ödediği paralar yetmezmiş gibi yapılmak istenen bu zamlarla okumasının önü tamamen kapatılmak isteniyor. TMMOB‘nin  yaptığı araştırmalarda üniversite öğrencilerinin çok kötü koşullarda hayatlarını devam ettirdiği ve bir çoğunun açlık sınırının altında yaşadığı ortaya çıkmıştır. Emekliye %1.83, işçiye,memura %3-%4 zam yapıldığı bir ülkede başka bir tablonun da ortaya çıkması asla beklenemez.
 
Dün Zaman Gazetesi‘nde çıkan bir haberde şunlar  ifade ediliyor. Başbakanın araya girmesi sonucu 2. öğretim harç zamları %500‘den %8‘e çekildi şeklinde. Çıkan habere göre zamları aşağı çektiren başbakanmış gibi lanse ediliyor kamuoyuna. Fakat biz biliyoruz ki üniversitelerin piyasalaştırılmasının baş aktörü olan başbakan bu zamları geri aldırmadı. Bu zamları başbakan  Kızılay‘da yemek yerken lokmalarını boğazına tıkayan öğrencilerin, YÖK‘ün zam önerisini duyar duymaz; gece gündüz demeden sokakları terk etmeyip mücadele edenlerin tepkisi geri aldırdı. Fakat üniversitelilerin mücadelesi burada sona ermeyecek. Çünkü Bakanlar Kurulu‘nda görüşülecek %8‘lik zamları da biz üniversitelilerin bu kriz  koşullarında ödeme şansı yok.
Bizler, geleceğin mühendisleri olarak  AKP ve YÖK tarafından el birliği ile üniversitelerimize özelleştirme, biz öğrencilere müşterileştirme saldırılarına karşı eğitim hakkımıza sahip çıktığımızı buradan bir kez daha duyuruyoruz. Yapılan harç  zamların geri çekilmesini, bununla kalmayıp okumamızın önüne engel olan harçların tamamen kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu doğrultuda AKP ve YÖK‘ü uyarıyoruz. Anayasal hakkımız olan parasız eğitim hakkımızdan elinizi çekin. Aydınlığın ve bilimin savunucuları biz üniversitelileri asla kandıramazsınız.
 
Eğitim Haktır Satılamaz.
 
TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI KOCAELİ SUB. ÖĞRENCİ KOMİSYONU