KESK ve TMMOB Ankara İKK’dan “AKP’ye dur diyelim” mitingi
Spread the love

Ankara’da bugün emekçiler “AKP’ye dur diyelim” mitinginde yoksulluğa, yolsuzluğa, zamlara ve hak gasplarına karşı bir araya geldi.

Ankara Kesk Şubeler platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu ve DİSK’in çağrısıyla yağılan miting saat 12.00’da Sıhhıye’den başladı. KESK, TMMOB, DİSK, Tümtis, Petrol İş, Halkevleri, Pir Sultan Abdal Derneği, Öv Der, 68’liler Derneği, Ankara Üniversitesi Meclisi,Öğrenci Kolektifleri, ÖDP,TKP, EMEP, SHP,CHP, Kaldıraç, Alınteri ‘nin oluşturduğu yaklaşık 3500 kişilik kitle Sıhhıye’den Kolej’ e kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Saygı duruşuyla başlayan mitingde tertip komitesi adına ilk olarak söz alan KESK Ankara şubeler platformu sözcüsü Hasan Karakaya; AKP’ye dur demek için burada olduklarını, AKP iktidarken çok şey kaybeden kamu emekçilerinin, işçilerin, işsizlerin, emeklilerin, çiftçilerin, kadınların, gençlerin bir araya gelerek seslerini birleştirdikleri bu mitingin neo-liberalizme ve gericiliğe karşı bir duruş olduğunu söyledi. Taleplerinin sosyal hakların verildiği ve insanca yaşam koşullarının sağlandığı bir ülke için olduğunu söyleyen Karakaya; bu çürümüş düzen değiştirilene kadar mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduklarını vurguladı.

DİSK Bölge Temsilcisi Kani Beko’da ; işçilerin, emekçilerin ve yoksul halkın AKP’nin yoksulluk politikalarına karşı artık yeter dediğini, her geçen gün artan hak gasplarının, saldırıların karşısında örgütlü bir şekilde çıkmanın önemli olduğunu söylerken, SSGSS yasasının hayata geçtiği bu günlerde AKP’nin teşhirinin yapılmasının çok önemli olduğunun altını çizdi. Beko; şimdi her zamankinden daha çok birlikteliğe ihtiyaç var derken, halkların birbirine düşürülmeye çalışıldığı, savaş tezkeresinin onaylandığı ve kriz ortamının yaşandığı ülkenin kaderini AKP’nin eline bırakmayalım dedi.

Miting’te son olarak konuşan TMMOB Ankara İKK Sekreteri ve EMO Ankara Şube Başkanı Ramazan Pektaş; yüz binlerce insan açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edilmişken, bu sefaletin sorumluları yoksullara yiyecek yardımını marifet sayarak oy avcılığı yapıyor, din sömürüsü ile tüm yoksulluk uygulamaları ve yolsuzluklar gizlenmeye çalışılıyor dedi. Telekom, elektrik dağıtım şirketleri, gaz dağıtım şirketleri, hastaneler, eğitim sistemi, sosyal güvenlik sistemi hazine arsaları serbest piyasanın sofrasına servis yapılıyor diyen Pektaş; kentsel dönüşüm projeleriyle kentlerin rantçılara teslim edildiğini ve yerel yönetimler eliyle suç işlendiğini vurguladı.

Müzik grubunun şarkılarıyla miting sona erdi.

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love