Kazım Koyuncu Ölümünün 4. Yılında Anılıyor

Yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle 4 yıl önce 25 Haziran’da yaşamını yitiren sanatçı Kazım Koyuncu İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirlecek etkinliklerle anılıyor. Ankara’da yapılacak etkinliklerde TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu adına da bir konuşma yapılacak.

İstanbul’da Kazım Koyuncu Kültür Merkezi tarafından organize edilecek ve 4 gün boyunca sürecek etkinliklerde Koyuncu üretilerek anılacak. 25 Haziran günü Kazım Koyuncu Kültür Merkezi’nden Kadıköy’e yapılacak “Sokağa Kazım Koyuncu Şarkıları Söylüyoruz” yürüyüşle başlayacak etkinlikler dizisinde Koyuncu’nun hayatını anlatan belgesel gösterimlerinin yanı sıra bütün bir sene boyunca kültür merkezinde gerçekleştirilen atölye çalışmaları üretimlerini paylaşacaklar.

Ankara’da da 25 Haziran günü Yüksel Caddesi’nde “Sokağa Kazım Koyuncu Şarkıları Söylüyoruz” temasıyla gerçekleştirilen etkinliklerde Artvinliler Derneği, Nükleer Karşıtı Platform ve Mülkiyeliler Birliği’nın yanı sıra TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu da bir konuşma yapacak. Anma etkinliğinde Şair Ahmet Telli, Yazar Temel Demirer, Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Özer‘in yanı sıra müzik grupları Emula, Günyüzü, Sisli Rüya da katılacak. Etkinlikler horon gösterisinin ardından Kazım Koyuncu Sinevizyon gösterimi ile sona erecek.

Karedeniz bölgesinde yaşayan halkların müziklerini onların dilinde yapan Kazım Koyuncu, bölgede artış gösteren kanser vakalarına dikkat çekmiş ve hastalıkla Çernobil nükleer santrali kazası arasında ilişki kurmuştu. Kendisi de bu şekilde bir hatalığın kurbanı olarak aramızdan ayrılan Koyuncu, nükleer karşıtı mücadelenin simgesi haline geldi. 

 

politeknik.org.tr