Kanser hastası mimar işten atıldı

Ankara’da bir mimarlık şirketinde çalışan mimar Y.U. yakalandığı tiroit kanserinin tedavisi nedeniyle iş yerinden bir günlük izin aldı. İzni bahane eden patron, genç mimarı tehdit ederek işten çıkardı.

soL’un haberine göre, Ankara Çayyolu’nda NEON Mimarlık isimli bir şirkette çalışan genç mimar Y.U. yakalandığı tiroit kanserinin tedavisi için iş yerinden bir günlük izin aldı. Y.U.’nun aldığı izni bahane eden şirket patronu Necdet Beker, genç kadına hakaretler yağdırarak işine son verdi. Genç kadını “Yediği kaba pislemek”le suçlayan patron, “Seni bulup geberteceğim” diyerek tehdit etti.

Sigorta primlerini yatırmadı
Kanser tedavisi gördüğü için bir günlük izin aldığını bunun üzerine patronun hesabını keserek kendisini işten atmaya çalıştığını söyleyen Y.U., yaşadıklarını şöyle anlattı, “Yasal olarak ihbar süresi olduğunu hatırlattım. Bana işten çıkarılacağımın en az 15 gün önceden bildirilmesi gerektiğini söyledim, ancak dikkate almadı. Bu sırada işe 2 Ocak’ta başlamama rağmen sigorta primlerimin 25 Nisan’dan itibaren başlatıldığını öğrendim. Bunun yasal olmadığını söylemem üzerine ise bana para teklif etti. Ben de kendisinin bana değil SGK’ya borcu olduğunu, geçmişe dönük primleri SGK’ya ödemesi gerektiğini söyledim.”

‘Seni bulup geberteceğim’
Ertesi sabah işe gittiğinde patronun toplantı yapmak için herkesi çağırdığını anlatan Y.U. şöyle devam etti: “Toplantıda beni itham eden laflar söyledi. ‘Karaktersizsin, kalleşsin, yediğin kaba pisliyorsun’ gibi şeyler söyledi. 7-8 kişinin çalıştığı bir yerde sigortamın yatmamasının sorumluluğunu yine başka bir çalışana yüklemeye çalıştı. Ben de kendisini şikayet edeceğimi söyledim. Bunun üzerine herkesin içerisinde küfür ederek üzerime yürüdü ve yumruk atmaya çalıştı. Diğer arkadaşlar araya girerek beni dışarı çıkardı. Ancak arkamdan bahçeye gelip kolumu tutarak ‘Seni bulup geberteceğim’ dedi.”

‘Beni işten attı mazeret yok diyor’
Bunun üzerine savcılığa ve İşkur’a giderek şikayette bulunduğunu söyleyen Y.U., “Fakat benim işten çıkarıldığım gün yani 3 Haziran’da yaptığım başvuruya rağmen, 10 Haziran’da işe üç gün mazeretsiz olarak gitmediğime ve bu yüzden haklarımı alamayacağıma dair ihbarname geldi. Beni tehdit ederek işten attıktan sonra mazeretsiz olarak işe gelmediğimi iddia ediyor. Hakkımı alana kadar mücadele edeceğim, gerekli hukuki adımları da attığımı düşünüyorum” diye konuştu.

Kaynak: soL