İşte AKP Demokrasisi: 18 Üniversiteliye 1 yıl 3 ay hapis!

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 2008-2009 öğretim yılının açılış törenine katılan Başbakan Tayyip Erdoğan’ı protesto ederken gözaltına alınan 18 üniversiteliye açılan davada öğrencilere 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İTÜ açılışına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan’ı açılışın yapıldığı Süleyman Demirel Kültür Merkezi önünde “AKP Dışarı” pankartı açarak yaptıkları basın açıklaması ile protesto eden Öğrenci Kolektifi üyeleri polisin sert müdahalesi ile gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan üniversiteliler hakkında 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet gerekçesiyle açılan davanın 5 Kasım günü yapılan duruşmasından 1 yıl 3 ay hapis ve 80’er lira para cezası çıktı. Hükmün açıklanması ise 5 yıl boyunca aynı suçun işlenmemesi şartıyla geri bırakıldı.

Öğrencilerin protesto sırasında taşıdıkları ‘Rektörlük AKP şubesi değildir’, ‘İTÜ Öğrenci Kolektifleri’ yazılı dövizler ile protesto sırasında açılan ‘AKP dışarı’, ’12 Eylül çocuğu, doğum gününü başka yerde kutla’ yazılı pankartlar da suçu destekleyen unsurlar olarak kararda belirtilikten, öğrenciler verilen cezalara itiraz ettiler.

Konu ile ilgili Öğrenci Kolektifleri tarafından 25 Kasım Perşembe günü saat 12.00’da İTÜ Maslak Yerleşkesi’nde bir protesto eylemi gerçekleştirilecek.

Politeknik olarak biz de aralarında üyemiz olan öğrencilerin de bulunduğu üniversitelilere verilen cezaları kınıyoruz.

politeknik.org.tr