İnşaat mühendislerinden Yüksekova raporu: Yıkım Van Depremi’nden büyük
Spread the love

İnşaat Mühendisleri Odası Van Şubesi, Hakkari Yüksekova’da savaş nedeniyle yaşanan yıkımın boyutuna dikkat çekti: “Van depreminde bu kadar bina yıkılmamıştı”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Van Şubesi, Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ndeki çatışmalar sonrasında kentin büyük oranda yıkıma uğradığını açıkladı. Kentte hasar tespit çalışmalarıyla ortaya çıkan verileri kamuoyu ile paylaşmak amacıyla basın açıklaması gerçekleştiren İMO Van Şubesi, Yüksekova’da az hasarlı konut sayısının 3193, orta hasarlı konut sayısının 647, ağır hasarlı konut sayısının 787, yıkılmış konut sayısının 867, yanmış konut sayısının da 1336 olduğunu belirtti.

Basın açıklamasında konuşan İMO Van Şube Başkanı Kamuran Turgut, TÜİK verilerine göre, Yüksekova’da 70 bin 497 yurttaşın yaşadığını belirterek kullanılamaz olarak nitelendirilebilecek yapılar göz önüne alındığında halkın yüzde 35’nin evsiz durumda olduğunu vurguladı. Turgut konuşmasında “Burada orta hasarlı binaların çoğu yanan binalardan oluştuğu için maliyet analizleri yapıldıktan sonra bu orta hasarların çoğu da ağır hasara dönecektir. Bunları da hesaba kattığımız zaman toplam 3637 adet kullanılamaz konut mevcuttur. Yine TÜİK verilerine göre, Yüksekova’da bir aile altı buçuk olarak hesaplanmıştır, 23.640 kişi bir nevi evsiz durumdadır. Ortalama yüzde 35’lik bir nüfus evsiz durumdadır” ifadelerini kullandı.

Yıkım Van Depremi’nden daha büyük
Tankla, topla, hava saldırılarıyla yürütülen savaşın kenti yerle bir ettiğini belirten Turgut, Yüksekova’daki yıkımın Van depreminden daha büyük olduğunu söyledi. Turgut “Biz Van’da bir deprem yaşadık ama ben Yüksekova’yı gördükten sonra, burada daha büyük bir deprem olduğunu gördüm. Van’da yıkılan bina sayısı çok ama Yüksekova’ya baktığımız zaman şehrin üçte biri yıkılmış durumda, Van depreminde bu kadar bina yıkılmamıştı. Orada büyük bir deprem yaşanıyor ve buna bir an önce çare bulmak gerekiyor. Biran önce bu zararların giderilmesini bekliyoruz” dedi

politeknik.org.tr


Spread the love