İMO: “Bu Ülkenin Vicdanlı İnsanlarının Yanında Olduğumuzu Deklare Ediyoruz”
Spread the love

Genel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte, artan polis devleti uygulamaları, olağanüstü hal rejimlerini aratmıyor. Hiçbir politika üretemeyen siyasi iktidar, siyasal kurgusunu  “öteki” ve “düşman” yaratma zemininde kurmakta, kendisinden olmayan her gruba saldıran  söylemini polis şiddeti aracılığıyla eyleme dönüştürmektedir.
 
Aylardır her türden muhalif sesin operasyon ve ev baskınlarıyla hiçbir hukuki dayanak olmadan susturulmasında, işkence ve tehdit gibi keyfi uygulamalarda ifade bulan bu durum, son olarak dün Hopa’da bir vatandaşımızın hayatını kaybetmesine ve Ankara’da yüzlerce insanın yaralanmasına yol açmıştır.
 
Başbakan’ın Hopa’ya gelişi ile birlikte seslerini duyurmak ve en temel demokratik hakları olan “düşünceyi ifade özgürlüğü” çerçevesinde bölgede yapılacak HES’ lere karşı çıkarak kendi yaşam çevrelerini korumak isteyen bir grup vatandaşın, gaz bombası ve tazyikli suyla maruz bırakıldıkları polis şiddeti bir vatandaşın hayatına mal olmuştur.  Ankara’da ise, Hopa’da yaşanan olayları ve Metin Lokumcu’nun vefatına yol açan polis şiddetini protesto etmek isteyen vatandaşlar gaz bombalarına ek olarak polisin fiziksel şiddetine maruz kalmış, bir kadının kalça kemiği kırılmış, olay yerinde bulunan avukatlar dahi gözaltına alınmıştır. 
 
Dün akşam Hopa’da gerçekleştirilen operasyon, elektrik ve telefon bağlantıları kesilerek yapılan ev baskınları, yine Ankara’da gece boyunca süren gözaltılar ve tüm yaşamı felç eden polis şiddeti hukukun askıya alındığı bir dönemden geçiyor olduğumuzun göstergesidir.
 
İnşaat Mühendisleri Odası olarak, demokratik hak ve özgürlüklere yönelen bu saldırıları lanetle kınıyor, Hopa’da derelerine, bölgede cenazelerine, Ankara’da haklarına sahip çıkan, yaratılan olağanüstü rejimin tüm baskı unsurlarına rağmen haklarını savunan, bu ülkenin vicdanlı insanlarının yanında olduğumuzu deklare ediyoruz. 
İnşaat Mühendisleri Odası
01/06/2011 
 

Spread the love