İMO Ankara Şubesi: “TEKEL İşçilerinin Başı Sağ Olsun”

ARTIK EVİNDE ÖLMEK DE ZOR…

Tekel işçisi Hamdullah Uysal direniş çadırlarından çıkıp namazını kılmaya giderken sabah 5:30’da geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatını kaybetti.

Balıkesir’in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy’deki Şentaş Madenciliğe ait kömür ocağındaki grizu patlamasında biri maden mühendisi 13 işçi hayatını kaybetti. Aynı maden ocağında 2006’daki grizu patlamasında da 17 işçi hayatını kaybetmişti

73 gündür, yeni çalışma koşullarına karşı çıkışın simgesi haline gelen Tekel Direnişi için Ankara’da bulunan, Tekel Samsun işletmesinde çalışan Hamdullah Uysal’ın ve yeni çalışma koşullarında sermayeye sağlanan esnekliğin kurbanı olan 13 maden işçisinin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

Suçlu, yeni çalışma koşullarının tavizsiz savunucusu AKP Hükümeti’dir.

İktidara geldiği 7 yıldan beri her geçen gün çalışanların haklarına dair yeni bir saldırıyla karşımıza çıkan hükümet, artık hiç kuşku yok ki, vahşi liberalizmin ülkemizdeki temsilcisi olarak kendini örgütlemektedir. Ücretlerden güvenceli çalışma hakkına, çalışma sürelerinden emekçilerin örgütlü güçleri olan sendika ve meslek örgütlerinin tasfiyesine kadar her düzeyden saldırıyı sermaye adına yürüten hükümet, emekçilere sefaleti ve ölümü reva görürken işverenlere ise güvencesiz, güvenliksiz ve açlık sınırlarında çalıştırmanın önünü açan olanaklar sunmaktadır.

AKP Hükümeti’nin çalışma ve emekten habersiz ilgili bakanlıklarına hatırlatmak isteriz ki: dişlisi kırılan bir makine kolu ile kolu kopan bir işçi aynı düzeyde iş zayiatı değildir.

Herkes tarafını  seçsin…

AKP Hükümeti masaya bile oturmayan tavrı ile sınıf mücadelesinin, ortak çıkarların konsensüs ile bulunacağı pazarlık süreçlerine izin vermediği gerçeğini bir kez daha göstererek sermayeden yana olduğunu açıkça deklare etti. Şimdi emekten yana olanların bir araya gelme zamanıdır. İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi emeğin savunusunun her düzeyde öznesi ve destekçisi olmaya devam edecektir. Bu taraf olmanın açık beyanıdır.

4/C ve 4/B’ye izin vermeyelim

Yeni Çalışma Koşullarına HAYIR

İMO Ankara Şubesi
19. Dönem Yönetim Kurulu