İMO, 1915 Sempozyumuna Kapılarını Kapattı İddiası
Spread the love

ETHA (Etkin Haber Ajansı) internet sayfasında yer alan bir habere göre İMO Genel Merkezinin Teoman Öztürk Konferans Salonunda yapılması planlanan “Hrant’ın Bıraktığı Yerden, Öncesi ve Sonrasıyla 1915, İnkar ve Yüzleşme” sempozyumuna bir hafta kala etkinliğe yer vermekten vazgeçtiği iddia edildi.

Sempozyuma Ragıp Zarakolu, İsmail Beşikçi, Sait Çetinoğlu, Baskın Oran, Sibel Özbudun, Fikret Başkaya, Osman Özarslan, Eugene Schoulgin, Harry Parsekian, Sarkis Hatspanian, Khatchig Mouradian, Barışa Erdost, Henry Theriault, Eilian Williams, Temel Demirer ve Sevan Nişanyan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda aydın katılıyor.

Ayrıca Barış ve Demokrasi Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Sosyalist Parti, Sosyalist Demokrasi Partisi, Avrupa Süryani Birliği, İnsan Hakları Derneği, Demokratik Haklar Federasyonu ve Devrimci 78’liler Federasyonu’nun da bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü sempozyuma destek veriyor.

etha.com.tr‘de yer alan haber metni şu şekilde:

“Ermeni tehcirinin yıl dönümünde Ankara’da Hrant Dink’in anısına düzenlenecek olan “Hrant’ın Bıraktığı Yerden, Öncesi ve Sonrasıyla 1915, İnkar ve Yüzleşme” sempozyumuna ilk engeli çıkartan İnşaat Mühendisleri Odası oldu.

İnşaat Mühendisleri Odası, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi’nin 24-25 Nisan günlerinde odaya ait Teoman Öztürk Konferans Salonu’nda düzenleyeceği “Hrant’ın Bıraktığı Yerden Öncesi ve Sonrasıyla 1915 İnkar ve Yüzleşme” sempozyumuna kapılarını kapattı.

Oda yönetimi, Kasım 2009’da anlaşılan, Aralık 2009 parası ödenen konferans salonunun 22 Nisan-5 Mayıs günleri arasında tadilatta olacağını savundu. Oda, bu nedenle salonu konferans için tahsis edemeyeceğini, konferansa bir hafta kala Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi’ne bildirdi.

Konferans bu yüzden Ankara Princess Hotel’de aynı gün ve aynı programla gerçekleştirilecek.”


Spread the love