İğdeköy’deki Arsenikli Su Konusunda ÇMO Açıklama Gerçekleştirdi

Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı İğdeköy’de köylülerinin kullandığı suda arsenik değerlerinin yüksek çıkması üzerine Çevre Mühendisleri Odası konu ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı İğdeköy’de içme suyu şebekesi, köy camisinin şadırvanı ve sokak çeşmelerinden akan suda normal değerlerin 100 kat üzerinde arsenik çıktı.

“Toplum Sağlık Merkezi”nin rutin kontrolleri sırasında sudaki arseniğin 100 kat fazla çıkması, sudaki arseniğin normal yollarla oluşmadığını, atıkların suya karışarak arsenik değerini yükselttiğini göstermektedir.

Sudaki arsenik değerinin yüksek çıkması karşısında hiçbir kamu kurumu, su kirliliği konusunda sorumluları açığa çıkarma konusunda gayret göstermezken, halka yönelik bilgilendirme de yapmadı.

Konu ile ilgili Çevre Mühendisleri Odası bir açıklama gerçekleştirerek, hayati önem taşıyan su kirliliği konusunda sorumluların ortaya çıkarılması ve hukuki işlemin başlatılması gerektiğini belirtti.

Açıklamada ayrıca, İğdeköy’deki arsenikli su konusunda Belediye, Kaymakamlık, Kütahya Valiliği, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, İl Orman ve Su İşleri Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanı, Orman ve Su İşleri Bakanı’nın herhangi bir açıklama yapmadığı ifade edildi.

Çevre Mühendisleri Odası’nın konu ile ilgili yaptığı açıklamaya ulaşmak için tıklayınız.

politeknik.org.tr