HES Firmaları Çanakçı’yı Kana Buladı!

Giresun’nun Çanakçı ilçesinde HES yapımına karşı durmak isteyen halk, HES şantiyesinde çalışanların taşlı sopalı saldırısına uğradı. Yapımcı firmanın tüm tehdit, baskı ve şiddetine karşı mücadeleyi sürdüren “derelerin kardeşliği” nin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

Giresun’un Görele ve Çanakçı ilçelerinde HES’lere karşı verilen demokratik ve hukuksal mücadele, HES yapımcı firmalarının yasa, yönetmelik ve hukuk tanımaz tutumları sonucu kana bulandı.

Akdeniz Üniversitesi’nin, asli görevi ‘çevreyi ve doğal değerlerimizi koruma, kollama ve geliştirmek’ olmasına karşın, bu değerlerimiz ile derelerimiz ve vadilerimizin HES ve benzeri projelerle katledilmesini görmezden gelerek adeta ön ayak olan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na ‘Çevre Ödülü’ verdiği bugün, Çanakçı Vadisi üzerindeki Düzköy ve Deregözü Köylerinde kurulması planlanan Deregözü Regülatörü ve Düzköy HES projesindeki inşaat çalışmalarını protesto eden köylülerimiz, HES yapımcı firması ve inşaat firması şantiye çalışanlarınca saldırıya uğradı.

HES çalışanlarının kadın çoluk çocuk demeden yaptığı taşlı sopalı saldırıları sonucu Düzköy halkından Mustafa Yılmaz, İsmet Yılmaz ile Sezgin Yılmaz yaralanarak Görele Devlet Hastanesine kaldırıldı ve Jandarma ekipleri olaya müdahale etti.

Bu olay, HES projelerinin artık sadece doğaya, çevreye ve doğal yaşam alanlarımıza geri dönüşümsüz zararlar vermediğini, hukukun yanında toplumsal, kültürel ve yaşamsal alanlarımıza da olumsuz sosyal etkileri görmezden gelinemeyecek, geri dönüşümü olmayan zararlar vermekte olduğunu da göstermektedir.

HES firmaları ve geliştirdikleri projeler, insanlarımızı köylerinden, beldelerinden vadilerinden ve doğal yaşam alanlarından göçe zorlamakta, yaşamsal haklarını ellerinden almaktadır.

Bütün yargı kararlarına, halk tepkisine ve bilimsel raporlara karşın söz konusu firmalar, ilgili Bakanlık ve Kurumlar bu projelerin yapımını adeta zorla yöre insanlarımıza dayatmaktadır.

Giresun’un Çanakçı Vadisi’nde yapımı planlanan bu HES projesinin yanında 2 ayrı HES projesi daha bulunmaktadır. 2006 yılında oluşturulan bu projeler, yöre halkının direnişi ve mücadelesi sonucunda herhangi bir çalışma yapılamamıştır. Ancak, söz konusu proje için Çanakçı Vadisinde bulunan 12 Köy Muhtarı ve yöre halkı, Derelerin Kardeşliği Platformu Giresun Temsilciliği öncülüğünde, HES’lere karşı hukuksal mücadelelerini de başlatarak, 10 Mart 2010 tarihinde Ordu İdare Mahkemesinde ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ davası açtılar.

Çanakçı Vadisindeki HES’lere karşı başlatılan bu hukuksal sürecin ardından bölgedeki inşa çalışmalarına hız veren Enerji firması ile İnşaat firması çalışanları Deregözü ve Düzköy köylerinde şantiye çalışmalarını başlattı. Köylüler 9 Mayıs Pazar günü bölgede çalışma yapmak isteyen firma çalışanları ile iş makinelerinin önüne geçerek, çalışmalarını engelledi. Ancak söz konusu firma yetkilileri, köylülerin bu tepkilerini ve hukuksal süreci görmezden gelerek, 11 Mayıs Salı günü, bugün sabah saatlerinde yeniden bölgede çalışma yapmak istediler. Çalışmaları engellemek isteyen kadınlı, çocuklu Düzköy halkı, şantiye çalışanlarının taşlı sopalı saldırısına uğradı.

Derelerini yok ettirmek istemeye, doğal yaşam alanlarına geri dönüşümsüz zararlar verilmesini istemeyen Düzköy ve Deregözü Köyü halkı, HES yapımcı firmaları tarafından tehdit edilmekte, dövülmekte ve köylerinden çıkarılmak istenmektedir.

Bütün saldırı, tehdit ve nereden aldıkları belli olmayan güçlerine karşı, Çanakçı Vadisinde yaşayan köylüler bölgelerinde yapımı planlanan HES’lere karı yılmadan demokratik ve hukuksal mücadelesini sürdürmekte kararlıdır.

Derelerin Kardeşliği Platformu olarak, bölgemiz başta olmak üzere yurdumuzun her köşesinde, bütün vadilerimiz üzerindeki derelerimizde yapımı planlanan HES’lere karşı, birlik, bütünlük ve güç birliği içerisinde, bütün HES projeleri durdurulup iptal edilinceye kadar mücadelemizi sürdürme azim ve kararlılığında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.

Çanakçı Vadisi üzerindeki Düzköy ve Deregözü köylüleri karşı HES yapımcı firmaları tarafından yapılan bu vahşice saldırıyı kınıyor, her koşulda yöre halkımızın yanında olduğumuzu belirtiyoruz.

Ömer ŞAN
Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü