Hasan Balıkçı Onur Ödülü İsmail Saymaz’ın
Spread the love

EMO tarafından 2010 yılından itibaren 2 yılda bir verilen Hasan Balıkçı Onur Ödülü’nün sahibi Gazeteci İsmail Saymaz. Ödül, Nisan 2014’te Ankara’da düzenlenecek olan EMO Olağan Genel Kurulu’nda verilecek.

Sermaye çevrelerinin kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede sırasında katledilen Hasan Balıkçı için verilen Hasan Balıkçı Onur Ödülü’nün bu dönemki sahibi Gazeteci İsmail Saymaz.

Saymaz; Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde İsmailağa ve Fetullah Gülen ile ilgili soruşturmaları yürüten İlhan Cihaner’in görevden alınması haberini yapmış, Gezi Direnişi sırasında Ali İsmail Korkmaz’ın polisler tarafından katledildiği görüntülerini ortaya çıkarmıştı.

EMO, İsmail Saymaz’ı “mesleğe ve topluma karşı görevlerini yerine getirerek”, “sahip olduğu bilgi, birikim ve her türlü mesleki-toplumsal pratiği, kamu çıkarları lehine kullanmayı etik ve ahlaki bir görev kabul ettiğini” gösteren mesleki üretimleri ve davranışlarıyla Hasan Balıkçı Onur Ödülü’ne layık gördü. Saymaz’ın ödülü Nisan 2014’te yapılacak olan EMO Olağan Genel Kurulu’nda verilecek.

Hasan Balıkçı Onur Ödülü’nün ilki Nisan 2012’de Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na verilmişti.

Hasan Balıkçı Kimdir?
1961 yılında Adana’da doğan Hasan Balıkçı, ilk ve ortaöğrenimini Adana’da bitirdi. 1987’de Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü‘nden mezun olan Balıkçı, 1989 yılında Türkiye Elektrik Kurumu‘nda (TEK) işe başladı. 4 yıl Ağrı’da görev yapan Balıkçı, 1993 yılında Adana’ya atandı. Adana’da çalışırken bir imalathanenin kaçak elektrik kullandığını tespit eden Hasan Balıkçı, imalathanenin talepleri doğrultusunda Adana TEDAŞ’tan Şanlıurfa’ya sürgün edildi. Şanlıurfa TEDAŞ Müessese Müdürlüğü Teknik İşler Müdürlüğü‘nde çalıştığı sırada 18 Ekim 2002 günü sermaye çevreleri tarafından katledildi.

politeknik.org.tr


Spread the love