Haliç Tersanesi için “Geçmişten Geleceğe Tersane-i Amire” Paneli Düzenlendi
Spread the love

Haliç Dayanışması, AKP’nin kentler üzerindeki rant projelerinden biri olan Haliç Tersanesi’nin dönüşümüne karşı 29 Eylül Pazar günü “Geçmişten Geleceğe Tersane-i Amire” paneli düzenledi.

Rant amacıyla kentin kamusal alanlarına saldırmayı sürdüren AKP, Haliç Tersanesi’ne de göz dikmiş durumda. Haliç Tersanesi için Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde 29 Eylül Pazar günü “Geçmişten Geleceğe Tersane-i Amire” paneli yapıldı.

Panele konuşmacı olarak katılan Mimar Gül Köksal, Haliç Tersaneleri’nin mimari ve tarihi değerini aktardı. Köksal, Haliç Dayanışması’nın nasıl oluştuğunu ve bir araya gelme nedenlerini anlattı. Gemi İnşaatı ve Makineleri Yüksek Mühendisi Tansel Timur, ülkemizde tersanelerin ve deniz ulaşımının önemini aktardı. Tersaneden emekli işçiler Necati Bereket ve Ali Çınar, tersane işçilerinin mücadele deneyimlerini paylaştı. Haliç Port projesinin etkilediği mahallelerden biri olan Bedrettin Mahallesi’nden Süleyman Songür yaptığı konuşmada, Haliç Tersanesi’nin satışının ve bölgenin dönüşümünün çevre mahalleleri de dönüştüreceğini belirtirken, mücadele vurgusu yaptı.

Panelden sonra foruma başlandı. Forum kısmında Haliç’teki tersanelerin kent kirlenmesine etkisi olup olmayacağı tartışıldı. Forumun devamında Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü’nün ve akademisyenlerin dayanışma mesajları okundu.

politeknik.org.tr


Spread the love