Haliç Dayanışması: “Kimin malı kime satılıyor”
Spread the love

Haliç  Dayanışması , Mimarlar Odası’nda  ”Haliç’te neler oluyor?” başlıklı bir panel ve forum gerçekleştirdi.

Haliç Dayanışması özelleştirme süreci işletilerek yağmalanmaya çalışılan Haliç Tersaneleri hakkında 24 Mayıs’ta Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi binasında bir panel ve forum düzenledi. Panele tersane alanında gerçekleştirilcek proje için görüşülen mimarların da içlerinde bulunduğu mimarlar ve  Haliç Dayanışması üyeleri ağırlıklı yoğun bir katılım oldu.

Panelistlerden, Haliç  Dayanışması kurucularında  Yrd.Doç. Gül Köksal tersanenin yerini, önemini, tarihini ve korunması gereken yapılarını anlattığı bir sunum gerçekleştirdi.Ardından  Gemi   Mühendisleri Odası YK Başkan Yardımcısı Ferhat Acuner ,  Haliç Tersaneleri’nin İstanbul için öneminden bahsetti. Son olarak Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı  Prof.Dr. İhsan Bilgin , Avrupa kentlerindeki limanlardan ve kapsamındaki mimari yapılarından örnekler sundu. Sözlerine Haydarpaşa Port olarak gündeme gelen proje ve kapsamına dikkat çekerek son verdi.

Panelde söz alan, projeye aday olan mimarlar ağırlıklı olarak bu bölge için  katılımcı, kamu yararı ön planda tutularak hazırlanan ve kıyıyı mahallelilere kazandıracak bir projeyi olumlu ve olanaklı bulduklarından bahsettiler. Söz alan tersane çevresindeki mahallelerde yaşayanlar, dayanışma üyeleri ve kent mücadelesi yürütenler ise projenin ve tersanenin satılmasının Okmeydanı, Hasköy  ve Kasımpaşa’yı kapsayan bir elitleşme sürecinin  parçası olduğunu, kamu malının kamusal kalması gerektiğini vurguladırlar. Yıllarca tersanede çalışan emekli bir işçi de söz alarak “Kimin malını kime satıyorlar, yıllarca emek verdik üretim yaptık, etrafında ikamet ettik, şimdi çıkmışlar satıyoruz ‘siz de burdan gidin’ diyorlar, gitmiyoruz, satamazsınız” dedi. Kent merkezlerinde kalan yoksul mahalleler için ortaya çıkan kentsel dönüşüm mimari projelerin, yoksulları barınma hakkını yok ettiğine dikkat çekildi.

Toplantı , tartışmaların süre yetersizliğinden ötürü derinleşememesi üzerine ileri bir tarihte  bir araya gelme kararıyla sona erdi.

halic-dayanısma-forum1 halic-dayanısma-forum2

 politeknik.org.tr

 


Spread the love