Gökçek’e Soruşturma Yolu Açıldı

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yapılan suç duyurusu sonucu, Danıştay Ankara’da ki su kesintileri ve Kızılırmak suyu ile iligli olarak İ.Melih Gökçek  ve ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan hakkında, inceleme başlatılmasına karar verdi. İçişlerinin koruduğu Melih Gökçek’in soruşturulması istendi.

Peyzaj Mimarları Odası ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 2007 yılı Ağustos ayında Ankara’da yaşanan su kesintileri ile Kızılırmak suyunun şehre getirilmesi sürecinde usulsüzlükler olduğu iddiasıyla Gökçek ve Fincan ile diğer kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyuruları üzerine İçişleri Bakanlığından şüpheliler hakkında soruşturma izni istedi. İçişleri Bakanlığı, konuyu Ankara Valiliğine, valilik de Ankara Büyükşehir Belediyesine iletti. İçişleri Bakanlığı, daha sonra, valilik kanalıyla ulaşan belgelere göre “şikayetin işleme konulmamasına” karar verdi.

Danıştay, 23 Aralık tarihli kararı ile “Ön inceleme dahi yapılmadan Belediye Başkanınca görevlendirilen belediye müfettişinin raporuna dayanılarak işleme koymama kararı verilmesinin hukuka uygun olmadığına” karar verdi.

Odalar tarafından yapılan açıklamada, kamu adına atanacak bağımsız müfettişlerin hemen bir inceleme başlatması ve Ankara’yı yıllarca susuz bırakan belediyecilik siyasetinin son bulması çağrısında da bulundular.

Açıklamanın tam metni için tıklayınız.

 

politeknik.org.tr