Gençlik Barışa Köprü Olacak

Hakkari Zap suyuna 68 gençliğinin inşa ettiği ancak daha sonra bombalanarak yıkılan Devrimci Gençlik Köprüsü yeniden yapılıyor. Köprüyü yeniden inşa edeceklerini açıklayan gençler, Taksim’de yaptıkları eylemle Türk ve Kürt halklarının kardeşliğine katkı sunacaklarını duyurdu

Saat 17.30’da Taksim Tramvay Durağı’nda biraraya gelen onlarca genç, “Gençlik barışa köprü olacak” yazılı pankartla İstiklal Caddesi’nde yürüyüş düzenledi. “Savaşa değil eğitime bütçe”, “Gençlik barışa köprü olacak”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarıyla yürüyen gençlerin eylemine çevredeki halk alkışlarla destek oldu.

Devrimci Gençlik Köprüsü’nün yeniden yapılması projesine öncülük eden şair Cezmi Ersöz, İstanbul Tabip Odası MYK üyesi Ali Çerkezoğlu, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu başkanı Tores Dinçöz, Halkevleri Bölge Temsilcisi Nuri Günay, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Semra Ocak ve ESP il temsilcileri de eyleme katıldı.

Saat 18.00’da Galatasaray Meydanı’na gelen gençler, burada basına açıklama yaptı. İlk olarak söz alan şair Cezmi Ersöz, köprüyü yapacaklarını uzun süreden beri dile getirdiklerini belirterek, sözlerinde durduklarını söyledi. Ersöz, “Bu köprü gençlerin işidir. Gençler konuşacak, gençler yapacak, gençler başaracak. Bundan sonra söz gençlerindir” dedi.

Cezmi Ersöz’ün ardından konuşan üniversite öğrencisi Eren Can da, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde anlamlı bir eylem düzenlediklerini, barışın sesi olmak istediklerini belirtti. “41 yıl önce Boğaz’a köprü yapılması tartışılırken dönemin devrimci gençliği ‘Boğaz’a değil Zap’a köprü’ diyerek Hakkari’ye gitti” diyen Eren Can, bugün de ülkenin en önemli ihtiyacını barış olduğunu ifade etti. Can, “2-3 Ekim’de Hakkari’ye gideceğiz. Devrimci Gençlik Köprüsü’nü yeniden yapacağız. Mahirlerin, İbrahimlerin, Denizlerin yolunda barışa köprü olacak, kardeşliğin ülkesini kuracağız” dedi.

Konuşmaların ardından tulum eşliğinde horonlar ve Kürtçe türkülerle halaylar çekilerek eylem sonlandırıldı.

Cezmi Ersöz: Köprümüz doğudan batıya uzanan ikinci el
Eylem sonrası Cezmi Ersöz, Ali Çerkezoğlu, Tores Dinçöz, eyleme katılan üniversiteliler ve liseliler Sendika.Org’a konuştu. Köprü projesinin yarattığı heyecanı belirten katılımcılar, barış için sembolik de olsa adım attıklarını, bu adımın kardeşlik için vesile olmasını dilediklerini ifade ettiler.

kaynak:sendika.org