Genç-İMO Üyeleri Hayır Eyleminde Gözlatına Alındı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İnşaat Mühendisleri Odasına (İMO) bağlı Genç-İMO üyesi üniversite öğrencilerinin İzmir’in Foça ilçesinde izinsiz gösteri yapmak istedikleri gerekçesiyle gözaltına alınmasını kınadı.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesinde düzenlenen basın toplantısında, Kurul adına açıklama yapan Sekreter Ferdan Çiftçi, Genç-İMO tarafından Foça’da ”Anayasa Referandumuna Hayır” mitingi düzenlendiğini, polisin müdahalesi sırasında 11 öğrencinin ”çevreye rahatsızlık verdiği” gerekçesiyle gözaltına alındığını, gece yarısına kadar karakolda tutulan öğrencilerin daha sonra serbest bırakıldığını söyledi.

 

Çiftçi, şöyle dedi:

”Hepimizi yakından ilgilendiren referandum konusunda, en temel demokratik haklarını kullanarak, kendi görüşlerini açıklamak isteyen Genç-İMO üyelerinin maruz kaldığı bu muameleyi şiddetle kınıyoruz. Anayasa değişikliğiyle demokrasi ve özgürlüklerin sınırlarının genişleyeceğini iddia eden hükümet, mevcut haklarımızı kullanmamıza bile tahammül etmemektedir. 12 Eylül Anayasası’na da onun devamı olan ve 12 Eylül’ün özünü geliştiren, ruhunu pekiştiren AKP Anayasası’na da ‘hayır’ diyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.”