Genç Harita Mühendisleri Kahvaltıda Buluştu Forumda Sorunlarını Konuştu

HKMO İstanbul Şubesi Genç Harita Mühendisleri Komisyonu 8 Aralık Pazar günü ‘Kahvaltı ve Forum’ etkinliğinde biraraya geldi.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Genç Harita Mühendisleri Komisyonu, çalışma yaşamına yeni başlayan genç mühendisleri biraraya getirmek amacıyla ‘Kahvaltı ve Forum’ etkinliği düzenledi. 80’den fazla genç mühendisin biraraya geldiği etkinliğe HKMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri ve oda çalışanları da katıldı.

Kahvaltı ile başlayan etkinliğin açılışında yapılan konuşmalarda söz alan genç harita mühendisleri komisyonu üyeleri, komisyon çalışmalarından bahsetti. Haziran İsyanı’nda sokağa çıkan genç, işsiz ve ücretli mühendislerin mücadelesinden bahseden komisyon üyeleri, insanca yaşayacak ücret ve güvenceli gelecek taleplerini dile getirdi. Söz alan HKMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım ise oda örgütlülüğünde gençlerin rolünün önemini vurguladı.

Kahvaltının ardından forum bölümüne geçildi. Forumun ilk kısmında genç harita mühendisleri çalışma hayatındaki sorunları aktardı. İş deneyimlerini anlatan mühendisler; aldıkları düşük ücretlerden, yatırılmayan SGK primlerinden ve uzun mesai saatlerinden bahsetti. Ayrıca mühendsilik eğitiminin niteliğini ve eğitim sırasındaki uygulamaları tartışan mühendisler, mesleğe sahip çıkmanın gerekliliğini vurguladı. Kadın mühendisler ise çalışma hayatında yaşadıkları sorunları, iş hayatındaki ayrımcılığı ve maruz kaldıkları baskıları anlattı, oda bünyesindeki kadın çalışmaları aktarıldı.

Forumun ikinci kısmında ise, ilk kısımda konuşulan sorunlara karşı çözüm önerileri tartışıldı. Üniversitelerde düzenlenecek panellerin ve komisyon toplantılarının duyurusunun yapılmasının ardından etkinlik sona erdi. Forumda yapılan tartışmalar ve çözüm önerileri önümüzdeki günlerde sonuç bildirgesi halinde yayınlanacak.

 

hkmo_genc_1

hkmo_genc_2

hkmo_genc_3

 
politeknik.org.tr