GDO’ya Hayır Platformu Uyardı
Spread the love

GDO‘ya Hayır Platformu Bileşenleri tarafından 28 Haziran günü Ankara’da ZMO Odası Toplantı salonunda bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasını okuyan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Gökhan Günaydın, Genetiği Değiştirilmiş Organizma’lı (GDO) ürünlerden işlenmiş gıda ürünlerinin sofralara ulaşmasının, halkı alerjik reaksiyon, antibiyotik dayanıklılık, toksik etki, artan doğum anomalileri ve kısırlık gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya bırakacağını söyledi.

Günaydın, GDO’ya Hayır Platformu’nun Ziraat Mühendisleri Odası Mehmet Yüceler Eğitim Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, 1994 yılından beri GDO’lu ürünlerin ticari olarak piyasaya sürüldüğü, 1998 yılından beri de hiçbir denetime tabii tutulmadan Türkiye’ye girdiğini öne sürdü. Konuyla ilgili Ulusal Biyogüvenlik Kanun Tasarısı Taslağı’nın, Bakanlar Kurulu’nda olduğunu ve TBMM’ye sevk edilmek üzere imzaya açıldığını anlatan Günaydın, tasarı taslağının yasalaşması halinde, Türkiye’de GDO’lu ürünlerin üretimi ve tüketimine izin verileceğini, bu ürünlerin risk değerlendirmesinin şirketlerin kontrolünde olacağını ve ülkenin tüm genetik varlıklarının şirketlerin kontrolü altına bırakılacağını savundu.

“Terminatör teknolojisi ile üreme yeteneği alınmış tohumların, üreticinin tohum ayırma hakkını da elinden aldığını” iddia eden Günaydın,”GDO’lu ürünlerden işlenmiş gıda ürünlerinin sofralarımıza ulaşması, halkımızı daha da ağırlaşan alerjik reaksiyon, antibiyotik dayanıklılık, toksik etki, artan doğum anomalileri ve kısırlık gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya bırakacaktır” diye konuştu.

Yetkililere, bu tasarı taslağının kime hizmet ettiğini ve halkın GDO’lu ürünlere talebi yokken hangi amaç ve nedenlerle bu düzenlemenin gündeme geldiğini soran Günaydın, Türkiye’yi açlık ile terbiye etmeye girişenlere karşı, bu yasanın Meclis gündemine gelmeden geri çekilmesini talep ettiklerini dile getirdi. Günaydın, bir gazetecinin söz konusu taslak tasarısının Meclis’e getirilmesindeki amacı sorması üzerine, GDO’lu ürünlerin yüzde 99’unun 5 ülkeden getirildiğini, bu ürünlerin yüzde 99’unu da mısır, soya, pamuk ve kanolanın oluşturduğunu belirtti.

Türkiye’nin ticari partnerlerinin başında Amerika, Arjantin ve Brezilya geldiğini kaydeden Günaydın, “Türkiye’de müthiş bir ithalat lobisinin insan sağlığı üzerinden para kazanmada tereddüt etmediğini” ileri sürdü. Günaydın, ayrıca bugün öğleden sonra platform üyeleriyle toplantı düzenleyeceklerini ve konuyla ilgili eylem takvimi belirleyeceklerini sözlerine ekledi.

GDO‘YA HAYIR PLATFORMU BİLEŞENLERİ

-TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası
-TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
-TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
-TMMOB Mimarlar Odası
-TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Marmara Bölge Şubesi
-TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi
-Türk Tabibler Birliği
-Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF)
-Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF)
-Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER)
-Tüketici Hakları Derneği
-Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği
-Çiftçi-SEN
-Ekoloji Kollektifi  
-DOĞADER
-EKODER
-KESK Tarım Orkam-Sen –
– Nilüfer Yerel Gündem 21
-Gemlik Yaşam Atölyesi Derneği
-İçanadolu Çevre Platformu (İÇAÇEP)
-Marmara Çevre Platformu (MARÇEP)
-Ege Çevre Platformu (EGEÇEP)
-Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi
-Gürsel Tonbul Çiftlik İşletmeleri
-İmece Evi İmece Ekoköyü Dogal Yasam ve Ekolojik Çözümler Derneği
-Imece Ekoköyü Kooperatif Girişimi –
-Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği
-Muratpaşa Dostları Derneği
– Konyaaltı Dostları Derneği
-Kibele Ekolojik Yaşam Kooperatifi
– PDA Pembe Domates Ağı
-Akçaeniş Köyü Çevre Kültür Kalkınma ve Dayanışma Derneği
-Kirazlı Ekolojik Yaşam Derneği
-Bornova Sivil Toplum Platformu (BORPLAT)
-Greenpeace Türkiye -Sinop Çevre Dostları Derneği
-Doğu Akdeniz Çevre Bileşenleri
-Yeni İnsan Yayınevi -Buğday Derneği
-Slowfood Yağmur Böreği Birliği
-Slowfood Fikir sahibi Damaklar Birliği
-Slow Food Gençlik Gida Hareketi
-Slow Food Ankara Birliği
-Slow Food Kars Birligi
-Boğatepe Çevre Yaşam Derneği
 -Aromaterapi Derneği (AROMADER)


Spread the love