EMO: “Öğretmenlere Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz”
Spread the love

Ankara sokakları bu hafta sonu ne yazık ki yine şiddet görüntülerine sahne oldu. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu‘na (KESK) bağlı Eğitim-Sen‘in “Meslek Onurumuza ve Haklarımıza Sahip Çıkmak, Toplumsal Yaşamda ve Eğitimde Yaşanan Dayatmalara Hayır Demek İçin; 23 Kasım‘da Ankara‘dayız” çağrısıyla Kızılay‘da toplanan binlerce eğitim emekçisine uygulanan polis şiddetini kınıyoruz.

Ülkemizde hak arayan insanların maruz bırakıldığı şiddet, kamu vicdanını derinden yaralamaktadır. Her geçen gün dozu arttırılan polis müdahaleleri, devlet eliyle terör aşamasına ulaşmıştır. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitimcilere kalkan eller, kamuoyu vicdanında isyan yaratmıştır. Nitekim polis saldırısı sırasında çevredeki yurttaşlar dahi “Öğretmenime dokunma” sloganlarıyla tepkilerini dile getirmişlerdir. Buna rağmen polis, ara sokaklarda öğretmenleri kovalamayı sürdürmüştür.

Eğitimcilerin Milli Eğitim Bakanlığı önüne yürüyüp taleplerini dile getirmelerine izin verilmemesi anlaşılır değildir. Anayasal demokratik haklarını kullanan yurttaşlarımızdan altısı, tazyikli su, biber gazı ve gaz bombalı müdahalede yaralanmıştır. Başta yaralılar olmak üzere tüm eğitimcilerimize geçmiş olsun diyor, AKP Hükümeti‘nin öğretmenlere yönelik saldırısını protesto ediyoruz.

Bugüne kadar AKP Hükümeti‘nin yaz-boz tahtasına dönen uygulamalarla hem eğitimcileri, hem aileleri mağdur eden eğitim politikalarını ve gerici-faşist eğitim modelini reddediyor; eğitim alanının bir siyasal partinin devşirme aracı yapılamayacağının altını çiziyoruz. Cemaat-iktidar kavgasına öğretmenlerimizin ve çocuklarımızın kurban edilmesine karşı çıkıyor; eğitimde özelleştirme ve güvencesiz çalışmaya yönelik girişimlere karşı eğitimcilerimizin haklı taleplerinin yanında yer alıyor; tüm çocuklarımızın eşit, özgür ve parasız eğitim hakkının korunmasını istiyoruz.

Elektrik Mühendisleri Odası


Spread the love