Elektrik mühendislerinden mültecilerle dayanışma çağrısı

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, savaş nedeniyle topraklarından kopan ve yaşam savaşı veren mültecilerin temel insani ihtiyaçlarını ve salgın hastalıklardan korunmalarını sağlamak üzere dayanışma kampanyası başlattı.

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, AKP’nin de desteklediği çihatçı çetelerin katliamlarına sahne olan Suriye ve Irak’taki savaş nedeniyle Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine kaçmaya çalışan mültecilerle dayanışma kampanyası başlattı. Elektrik mühendisleri, temel insani koşullardan yoksun yaşam savaşı veren mültecilerin salgın hastalıklardan korunabilmesi ve temel gıda eksikliklerinin giderilmesi için meslektaşlarına destek çağrısı yaptı. Yardım malzemeleri EMO İzmir Şubesi Hizmet Binası’nda toplanacak.

EMO İzmir Şubesi’nin dayanışma çağrısı şöyle;

AKP‘nin Ortadoğu‘da yürüttüğü emperyalist çıkarlarla uyumlu dış politikası, tüm Ortadoğu‘yu etkilemekle kalmamış, Suriye ve Irak‘ta iç savaş ortamı yaratmıştır. Ortadoğu‘da cihatçı terör örgütlerin tetiklediği şiddet sarmalı nedeniyle büyüyen mülteci krizi, Türkiye‘nin yanı sıra bugün tüm Avrupa ülkelerini etkileyen bir insani drama dönüşmüştür. Dini ve mezhepsel ayrılıkların derinleştirilmesine dayanan bu emperyalist politika, Suriye ve Irak‘ta milyonlarca kişiyi mülteci durumuna düşürmüştür.

Türkiye‘ye Suriye ve Irak sınırında giren mülteciler, Avrupa ülkelerine geçiş umuduyla ülkemizde zor koşullarda yaşamak zorunda kalmaktadır. Geçiş için insan tacirleri tarafından tehlikeli yollar denemek zorunda bırakılan mültecilerin yaşadığı “insani dram” tüm dünyayı derinden sarsmaya başlamıştır.

Ülkelerinde yaşam koşulları kalmayan, savaş ve çatışma ortamına can güvenliği nedeniyle geri dönemeyen mülteciler, ne yazık ki ülkemizde de kötü barınma koşulları nedeniyle hayati tehlike içerisindedir. Kamu idarecileri sorumluluklarını yerine getirmek bir yana “gettolaşan” mülteci mahallelerini görmezden gelmektedir. Yaklaşan kış koşullarında bu dramın daha da büyüyeceği ortadadır. Sokaklarda yaşayan mültecilerin biran önce kamuya ait misafirhane, yurt ve benzeri kapalı mekanlara yerleştirilmesi için hazırlıklar yapılmalıdır.

İzmir‘de de Basmane bölgesinde yoğunlaşan ve Yunanistan‘a geçmek için bekleyen mültecilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Hijyen sorunları nedeniyle mülteciler arasında salgın hastalıkların arttığına yönelik bilgiler gelmektedir.

Özellikle kadın ve çocukların karşı karşıya kaldığı sorunları hafifletmek için Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu olarak, hem üyelerimize hem de duyarlı yurttaşlara yardım çağrısı yapıyoruz. EMO İzmir Şubesi olarak; kişisel temizlik malzemeleri, bebek bezi, hijyenik kadın pedi, süt, bebek maması, battaniye gibi acil ihtiyaçlar için yardım kampanyası başlatıyoruz. Maddi yardımların kabul edilmeyeceği kampanya kapsamında, 28 Eylül 2015 Pazartesi gününden itibaren yardım malzemeleri kabul edilmeye başlanacaktır. Üyelerimiz ve yurttaşlar yardım malzemelerini saat 09:00-18:00 arasında “1337 Sk. No:16 Kat:8 Ashan Çankaya-İzmir” adresinde bulunan hizmet binamıza teslim edebilirler.

Elektrik Mühendisleri Odası

politeknik.org.tr