E-postamı benden önce polis açıyor

Bilişim uzmanı, Telekulak Araştırma Komisyonu üyesi CHP‘li Tacidar Seyhan, tüm milletvekillerinin e-postalarını, sahibinden önce istihbarat birimlerince en az iki kere okunduğunu iddia etti, “Bilgisayarımdan bunu bizzat tespit ettim” dedi.


Meclis Telekulak Araştırma Komisyonu üyesi ve CHP Adana Milletvekli Tacidar Seyhan, Meclis‘te büyük yankı uyandıran bir iddiada bulundu. Bilişim uzmanı Seyhan, iddiasını, telekulak Araştırma Komisyonu toplantısında gündeme getirdi.Seyhan, Meclis kulisinde dilden dile dolaşan iddiası konusunda Hürriyet‘e şunları söyledi:

Emniyet izinsiz izliyor
“Komisyona geçen hafta gelen Telekomünikasyon İletişim Başkanı‘na sormuştum. ‘Mailleri izliyor musunuz?‘ diye. Başkan, İlgili birimlerden talep gelirse, kayıt altına alıp ilgili birime yollarız‘ diyor. Yani Emniyet, Jandarma veya MİT‘ten başvuru yapılmışsa, kayıt altına alıyor ve ilgili birime pas ediyor. Ancak bunun dışında yine önleme amaçlı araştırmalar var. Emmyet içinde internet suçları ve mailleri kontrol eden birim var. Bunların özellikle istihbarat içerisinden büyük kısmı mailleri gelişi güzel izinsiz izliyor. Mahkeme kararıyla izlenmesi gerekirken izinsiz izleme yapılıyor. Maillerimiz açılıyor, daha sonra kapanıyor. Kişi açıldığını fark etmiyor. Hatta özel mesajlarımız, bize geldiği anda ilgili izleme birimine de gidiyor. Ben kendi bilgisayarımda bunu tespit ettim. İddia ediyorum, TBMM‘deki milletvekilleri ve önemli görevde olanlar dahil herkesin maili ve mesajları kendinden önce en az iki kere okunuyor. Türkiye‘de yüzlerce insan bu birimlerde görev yapıyor.”

Akyürek‘e soracaklar
Seyhan, hafta içinde Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek‘in dinleneceği komisyonda iddialarını gündeme getireceğini ve Emniyet‘ten yanıt isteyeceğini söyledi. Seyhan, ayrıca Başbakanlık emrinde çalıştığını savunduğu istihbarat teşkilatına ait izleme birimleriyle ilgili de bilgi isteyeceğini belirtti.

 


Kaynak: hurriyet.com.tr